Dzień Babci - współczesne babcie żyją swoim życiem
2025-01-21, 10:01 | aktualizacja 2025-01-21, 10:01
Kiedyś bardzo często z ust seniorów padały stwierdzenia typu "ta dzisiejsza młodzież…". Starsi nie rozumieli i dziwili się wielu rzeczom, które dla młodych były naturalne. Czy to się zmieniło? Czy dzisiejsze babcie lepiej rozumieją potrzeby wnuków niż ich poprzedniczki? O tym wszystkim rozmawialiśmy w Dniu Babci.
Babcie nas kochają, często czytają nam książki, opowiadają wesołe i smutne historie ze swojego życia, a nawet uczą stawiania pierwszych literek. Babcie potrafią też jednak być surowymi strażniczkami dobrego wychowania. Zdarza się, że strofują nas za kolczyki w nosie i kolorowe włosy. Pół wieku temu też to robiły - za zwiewne sukienki czy swobodny styl bycia. Zwykliśmy wtedy mówić o konflikcie pokoleń. Jednak czy naprawdę wciąż ten konflikt istnieje?
Posłuchaj
Babcie wczoraj i dziś
W Dniu Babci postanowiliśmy porównać babcie sprzed pół wieku czy wieku z tymi współczesnymi oraz zastanowić się, czy nastawienie wnuków do babć oraz babć do wnuków zmieniło się w ostatnich latach. Czy w ogóle możemy wciąż mówić o konflikcie pokoleń?
Przeczytaj także:
- Prawo jazdy dla 17-latków? Ministerstwo Infrastruktury rozważa zmiany w przepisach
- Wybieramy najlepszą piosenkę z cyklu filmów o Bondzie
- Proste ćwiczenia kluczem do długowieczności. Jak zaplanować trening?
- W tej chwili w Polsce nie ma konfliktu pokoleniowego - mówi prof. Krystyna Skarżyńska, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS. - Ludzie w danym pokoleniu są bardzo zróżnicowani, jeszcze bardziej niż kiedyś. Babcie, które cały czas są aktywne mimo przejścia na emeryturę, bardzo kochają swoje wnuki, chcą być z nimi, ale nie muszą się poświęcać. One chcą wymieniać swoje doświadczenia z młodymi i dalej żyć swoim życiem. To jest wymiana nie tylko uczuć, ale też kwalifikacji. Bo to wnuki mogą pomóc babciom na przykład w obsłudze komputera czy wyjaśnić, jak działa smartfon - dodaje.
Dzień Babci na świecie
W Polsce Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia. Pomysł utworzenia święta pojawił się w tygodniku "Kobieta i Życie" w 1964 roku, za sprawą wystąpienia Mieczysławy Ćwiklińskiej jako babci w sztuce "Drzewa umierają stojąc".
W Brazylii i Hiszpanii Dzień Babci obchodzi się 26 lipca, we Włoszech 2 października, we Francji w pierwszą niedzielę marca, w Stanach Zjednoczonych w pierwszy poniedziałek września, a w Wielkiej Brytanii w pierwszą niedzielę października.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Maciej Jastrzębski
Data emisji: 21.01.2025
Godzina emisji: 6.14
dm/kor