Dr Robert Śmigielski: Czy sport to zdrowie? I tak, i nie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dr Robert Śmigielski: Czy sport to zdrowie? I tak, i nie
Dr Robert Śmigielski był gościem Wojciecha Zawioły w audycji "Ludzie"Foto: Trójka/Polskie Radio

- Generalnie, jeśli chodzi o sport jako formę ruchu, to jest on zalecany każdemu. Ale to jak ze wszystkim: jeśli będziemy uprawiali sport w taki sposób, który przekracza nasze możliwości albo uszkadza nasze ciało, to oczywiście nie będzie on zdrowy - podkreśla dr Robert Śmigielski - ortopeda, traumatolog, specjalista w dziedzinie medycyny sportowej, nazywany "lekarzem sportowców". 

Dlaczego sport to niekoniecznie zdrowie? Jakie podejście do treningów i regeneracji mają zawodowi atleci? Jakie wyzwania stoją przed lekarzem gwiazd? Między innymi o tym, jak również o nowoczesnych metodach regeneracji i o tym, jak medycyna sportowa zmienia życie zawodników, dr Robert Śmigielski opowiedział w kolejnej odsłonie audycji "Ludzie".


Posłuchaj

48:51
Dr Robert Śmigielski: czy sport to zdrowie? I tak, i nie (Ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rekreacyjny sport to zdrowie - również psychiczne

Jak wyjaśnia rozmówca Wojciecha Zawioły, sport jako aktywność ruchowa jest jak najbardziej wskazana. W umiarkowanej formie to nie tylko sposób na poprawę zdrowia nie tylko fizycznego, ale też psychicznego. - Wiele osób, mimo że ma kontuzje, chce uprawiać sport, ponieważ daje im to fantastyczne rozluźnienie i reset głowy; czują się bardzo dobrze - zwraca uwagę dr Robert Śmigielski.

- To bardzo ważny element w dzisiejszych czasach. Trzeba znaleźć balans między tym obciążeniem w codziennym życiu i możliwością odstresowania się, znalezieniem swojej niszy. To daje też sport. Generalnie, gdybym chciał znaleźć plusy i minusy, to plusów jest więcej - podkreśla ortopeda.

Przeczytaj także:

"Kontuzja to choroba zawodowa"

Inaczej sytuacja wygląda przy sporcie wyczynowym. Jak tłumaczy ekspert, wiąże się on z bardzo wysoką specjalizacją, powtarzaniem pewnych ruchów wiele razy, dużymi obciążeniami i brakiem czasu na regenerację. - Tu rzeczywiście sport jest bardzo trudnym zawodem. Można powiedzieć, że wszystkie kontuzje to są de facto choroby zawodowe - przyznaje gość radiowej Trójki.

- Narażę się wielu osobom, ale sport wyczynowy zdrowiem nie jest. Prędzej czy później prowadzi do różnego rodzaju obciążeń. Oczywiście zdarzają się zawodnicy, którzy powiedzą, że przez całą karierę nie mieli żadnych kontuzji, ale to są wyjątki - komentuje dr Robert Śmigielski. - Z mojej praktyki zawodowej wynika, że praktycznie każdy zawodnik ma jakieś problemy zdrowotne. Nie tylko po zakończeniu kariery. Częste używanie naszego narządu ruchu prowadzi do tego, że występują przeciążenia bądź jesteśmy narażeni na działanie czynników zewnętrznych, czyli łatwo możemy się przewrócić. Na zmęczeniu łatwiej dostajemy kontuzji - dodaje ekspert.

***

Tytuł audycji: Ludzie
Prowadzi: Wojciech Zawioła
Gość: dr Robert Śmigielski (ortopeda, traumatolog, specjalista w dziedzinie medycyny sportowej)
Data emisji: 20.01.2025
Godzina emisji: 23.05

qch/kor


Polecane