Krzysztof Buras - nieznany szerzej mistrz brydża z Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krzysztof Buras - nieznany szerzej mistrz brydża z Polski
Gościem Wojciecha Zawioły był Krzysztof BurasFoto: Wojciech Zawioła

W kolejnym wydaniu "Ludzi" wyruszyliśmy w fascynującą podróż po świecie kart, strategii i sportowych emocji. Gościem Wojciecha Zawioły był Krzysztof Buras – mistrz brydżowy, który podzielił się swoimi doświadczeniami z międzynarodowych aren i opowiedział o tajnikach tej niezwykłej dyscypliny. Z jego pomocą zajrzeliśmy za kulisy prestiżowych turniejów, dowiemy się, jak wygląda codzienność zawodowego brydżysty oraz co czyni tę grę wyjątkową.

Czy brydż jest popularną grą? Jakie ma znaczenie w Polsce i na świecie, i jakie wyzwania są związane z finansowaniem tej niszowej, ale pełnej pasji dyscypliny? Jakie są kluczowe cechy dobrego gracza i jak brydż może wpływać na rozwój umysłowy? O tym wszystkim Krzysztof Buras opowiedział w Trójce.


Posłuchaj

44:48
Krzysztof Buras - nieznany szerzej mistrz brydża z Polski (Ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


"Brydż jest niemedialną dyscypliną"

Krzysztof Buras na swoim koncie ma między innymi drużynowe mistrzostwo świata w brydża z 2019 roku, mistrzostwo par z 2022 roku oraz zwycięstwo w tegorocznej olimpiadzie brydżowej (przemianowanej na World Bridge Games). A zaznaczmy, że to tylko najnowsze osiągnięcia gościa radiowej Trójki, który notuje brydżowe sukcesy od 2001 roku.

Choć Polska ma wielokrotnie nagradzanych zawodników, nie cieszą się oni szczególną popularnością w naszym kraju. - Przede wszystkim brydż jest dyscypliną niemedialną. Czasem być może jest opisywany w gazetach, albo mamy okazję porozmawiać jak tutaj, ale w mainstreamowych mediach nie ma specjalnego przebicia. Zostaję w zasadzie w takiej niszy zawodników, którzy grają i obserwują te rozrywki - przyznaje brydżysta i dodaje, że brak rozpoznawalności przekłada się też na finansowanie zawodników. - Brydż jest bardzo mocno niedofinansowany. (...) Na ostatnie mistrzostwa w Argentynie Polski Związek Brydżowy nie wysłał drużyny narodowej, ponieważ nie było go na to stać. Na szczęście dzięki fundacji udało się zgromadzić środki od sponsorów i pojechać; bez tego zapewne nie byłoby medalu - wyjaśnia.

Przeczytaj także

Gra dla każdego

Rozmówca Wojciecha Zawioły podkreśla, że w brydża można grać w każdym wieku. - Ten sport jest zupełnie od tego niezależny. Można spotkać na przykład ojca grającego ze swoim dziesięcioletnim synem; można trochę powiedzieć, że brydż łączy pokolenia - opowiada Krzysztof Buras.

Co jednak ważniejsze, gra w brydża może być korzystna dla zdrowia seniorów. - Tak jak wykazują badania, to bardzo dobrze przeciwdziała alzheimerowi czy innym chorobom związanym z mózgiem. To po prostu trening, tylko innego mięśnia: naszego mózgu - wyjaśnia gość Trójki. - Grać może każdy; rozpiętość jest ogromna. (...) W Stanach na przykład, na turnieju, na którym niedawno graliśmy, grał też Bill Gates. Zresztą on też w swoich  najważniejszych punktach, które doprowadziły go do sukcesu, umieścił też brydża - zaznacza.

***

Tytuł audycji: Ludzie
Prowadzi: Wojciech Zawioła
Gość: Krzysztof Buras (brydżysta)
Data emisji: 18.12.2024
Godzina emisji: 23.05

qch

Polecane