Sekret długiego i szczęśliwego związku? Naukowcy wskazują na romantyczną miłość

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sekret długiego i szczęśliwego związku? Naukowcy wskazują na romantyczną miłość
Romantyczna miłość może być sposobem na długi i szczęśliwy związek - ustalił zespół psychologów z WrocławiaFoto: ORION PRODUCTION/Shutterstock

Romantyczna miłość jest podstawą długich związków małżeńskich. Choć wydaje się to oczywiste, nie każdy może być tego świadomy. Teraz jednak, dzięki psychologom z Uniwersytetu Wrocławskiego, mamy potwierdzenie tej tezy. Co więcej, według badań, osoby w szczęśliwych związkach cieszą się w ogóle lepszym zdrowiem.

Według ustaleń psychologów z wrocławskiej uczelni romantyczna miłość ma wpływać na trwałość i stabilność związków. Mówiąc inaczej: jeśli partnerzy prawdziwie się kochają, mają większą szansę na wspólne dożycie starości. 


Posłuchaj

3:29
Sekret długiego i szczęśliwego związku? Naukowcy wskazują na romantyczną miłość (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Szczęśliwy związek oznacza lepsze zdrowie?

- Miłość nie tylko kojarzy się z trwałością związku, ale faktycznie się z nią wiąże - zaznacza dr Marta Kowal, psycholożka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. - W badaniach nie naszych, ale amerykańskich, brak miłości był z kolei cytowany jako jedna z wiodących przyczyn rozwodów, wyprzedzając nawet takie powody jak zdrada czy nadużywanie substancji psychoaktywnych - dodaje ekspertka.

Rozmówczyni Jacka Frentzla zwraca jednocześnie uwagę, że szczęśliwy związek ma również pozytywny wpływ na nasze zdrowie. - Takie osoby są nie tylko zdrowsze fizyczne i mentalnie, ale też żyją dłużej - podkreśla psycholożka.

Przeczytaj także

Sama miłość to za mało

Miłość romantyczna, jak podkreśla dr Karina Mucha z Uniwersytetu SWPS, może się przekształcić w inne uczucia. - Może zmienić się w wielką miłość zażyłości, wzajemnego i wierności - wymienia ekspertka.

Jednocześnie Karolina Kulikowska-Siewruk, adwokatka i specjalistka prawa rodzinnego, zwraca uwagę, że w miejsce tego pierwszego zauroczenia często przychodzą nowe bardziej wartościowe uczucia, takie jak przyjaźń, przywiązanie lub chęć niesienia sobie pomocy. - Musimy pamiętać, że zgodnie z polskim prawem małżonkowie mają wobec siebie nie tylko przywileje, ale i obowiązki. Miłość nie stanowi więc odpowiedniego fundamentu. Za nią muszą iść inne kwestie, takie jak rzetelność, przywiązanie i zaufanie do tego drugiego małżonka - wymienia.

Zakochanie niczym narkotyk

- Jesteśmy zwierzętami emocjonalnymi. Potrzebujemy takiej dawki hormonów, które w nas buzują - komentuje z kolei dr Konrad Maj z Katedry Psychologii Społecznej Uniwersytetu SWPS. - Wiele badań pokazało, że kiedy obserwuje się mózgi osób zakochanych to one są na takim haju. Przypominają mózgi uzależnione od narkotyków. To może tłumaczyć pewne myśli i zachowania związane z miłością romantyczną - dodaje psycholog.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Aneta Awtoniuk
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 22.01.2025
Godzina emisji: 7.41

qch

Polecane