Bo kobiety też piłkę kopią… Historia kobiecej piłki nożnej w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bo kobiety też piłkę kopią… Historia kobiecej piłki nożnej w Polsce
Historia kobiecej piłki nożnej w Polsce rozpoczęła się pół wieku temuFoto: shutterstock.com/Fotokostic

Reprezentacja Polski w piłce nożnej kobiet awansowała w zeszłym roku na mistrzostwa Europy 2025. To historyczny sukces, Polki pierwszy raz zagrają na takim turnieju. 

A jakie były początki kobiecej piłki nożnej w Polsce? O tym opowiadał reportaż Małgorzaty Lachendro "Czarne".


Posłuchaj

50:09
Początki kobiecej piłki nożnej w Polsce. Reportaż "Czarne" (Klub Trójki. Audiodokument)
+
Dodaj do playlisty
+

Zaczęło się od listu

Ponad 50 lat temu pewna sosnowiczanka napisała do redakcji "Wiadomości Zagłębia" anonimowy list. Napisany na jego podstawie artykuł zatytułowano "Czy Pani zagra w piłkę nożną?". Paliwem tego odważnego pytania były z pewnością męskie Mistrzostwa Świata Piłki Nożnej zorganizowane w Niemczech, na których Polska zdobyła brązowy medal. Polska, czyli mężczyźni.

Gazeta postanowiła zacytować list nadesłany do redakcji w którym nastoletnia czytelniczka pytała również "czy to nie przesada z tym męskim sportem?" i poszukać kobiet, które chciałyby zagrać w piłkę. Zgłoszeń przybywało z dnia na dzień i tak powstała żeńska drużyna Czarni Sosnowiec.

W reportażu "Czarne" Małgorzaty Lachendro zawodniczki pierwszego składu "Czarnych Sosnowiec" opowiadają o początkach kobiecej piłki w Polsce. To historia o przyjaźni, ambicji, pasji, determinacji i walce, by spełniać marzenia - pomimo wszystko. 

Przeczytaj także


Jak dzisiaj wygląda kobiecy sport w Polsce?

Po 50. latach sytuacja kobiet w sporcie jest oczywiście lepsza, ale daleka od ideału.

- Jest tak, że prezesami w związkach sportowych są mężczyźni, członkami zarządów są głównie mężczyźni, w komisjach też w większości są to mężczyźni: kobiety stanowią niewielki procent osób, które decydują. Ministerstwo Sportu wyszło z taką inicjatywą w ubiegłym roku, że jeżeli jest związek powyżej pięciu członków zarządu, to 30 procent mają stanowić kobiety, jeśli dominują w nim mężczyźni - mówi z Joanna Wiśniowska, dziennikarka gdańskiej Gazety Wyborczej, która zajmuje się tematyką kobiet w sporcie.   

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki. Audiodokument
Prowadzi: Anna Dudzińska
Gocinie: Małgorzata Lachendro (dziennikarka, reportażystka), Joanna Wiśniowska (dziennikarka)
Data emisji: 13.01.2025
Godzina emisji: 20.08

pr

Polecane