Górnicze historie w reportażu Małgorzaty Lachendro "Barbórecka"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Górnicze historie w reportażu Małgorzaty Lachendro "Barbórecka"
Kopalnia Węgla Kamiennego Andaluzja, która działała samodzielnie od 1911 do około 1999 roku, znajdowała się w Piekarach Śląskich, w dzielnicy Brzozowice-KamieńFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Historia związana z obrazem Świętej Barbary, patronki górników i towarzyszki ich codziennego życia od połowy XIX wieku. Niezwykły wizerunek znajdował się w kopalni Andaluzja w Piekarach Śląskich. Kopalni już nie ma, ocalał jedynie obraz patronki.

Wizerunki świętej Barbary można spotkać w kopalnianych cechowniach i chodnikach, na sztandarach, w górniczych domach, kapliczkach i kościołach. Jest ich mnóstwo. Rzeźby i figurki z węgla, drewna i gipsu, grafiki i oleodruki, ale przede wszystkim obrazy.


"Barbórecka"

Reportaż opowiada o jednym z nich, ale żeby dotrzeć do tego niezwykłego wizerunku świętej Barbary, trzeba odnaleźć niepozorne skrzyżowanie w Piekarach Śląskich, na którym stoi znak. Ma kształt wieży kopalnianej i informuje, że na opustoszałym polu znajdowała się kiedyś kopalnia wydobywająca w czasach świetności kilkanaście tysięcy ton węgla na dobę.

Po kopalni Andaluzja nie zostało prawie nic. Nic, oprócz obrazu św. Barbary, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Patronki, którą górnicy z Andaluzji próbują ocalić od zapomnienia, tak jak ona niegdyś chroniła ich od złego.

Historię tego obrazu przybliżyli - dr Beata Piecha-van Schagen, z chorzowskiego skansenu i emerytowani górnicy - Eugeniusz Świerc, Piotr Skowronek i Jerzy Baranowski. Reportaż "Barbórecka" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego, z muzyką Jędrzeja Panka. Został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory.


Przeczytaj także


Górnicze święto

4 grudnia jest dorocznym świętem górników – Barbórką. Nazwa święta pochodzi od imienia Barbara. Obchody barbórkowe na ziemiach polskich były znane już w XVIII wieku. Rano górnicy wybierali się w mundurach na uroczystą mszę świętą. Nabożeństwa niekiedy były także odprawiane na terenie kopalni przy figurze św. Barbary.



W poniedziałkowej audycji "Klub Trójki. Audiodokument", przedstawiliśmy reportaż "Barbórecka" Małgorzaty Lachendro z Radia KatowiceGościem Anny Dudzińskiej był Adam Kowalski - dyrektor Muzuem Hutnictwa w Chorzowie, aktywista  promotor dziedzictwa kulturowego,  propagator idei czwartej przyrody. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki. Audiodokument
Prowadzi: Anna Dudzińska
Gość: Adam Kowalski (Muzeum Hutnictwa w Chorzowie)
Data emisji: 2.12.2024
Godzina emisji: 20.07

dm 


Polecane