Elektrośmieci: problem, który narasta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Elektrośmieci: problem, który narasta
Mały sprzęt elektroniczny najlepiej oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)Foto: shutterstock/Mitand73

Elektroodpadów z roku na rok produkujemy coraz więcej: jak podaje ONZ, do 2030 roku łączna masa elektrośmieci będzie wynosić blisko 60 mln ton!

Eurostat informuje, że w Europie niechlubną pozycję lidera w produkcji elektroodpadów piastują Niemcy, później Wielka Brytania, a za nimi Francja. Polska w tym zestawieniu jest na siódmym miejscu. Od dawna wiemy, że elektrośmieci mogą być znakomitym źródłem niezwykle cennych surowców, a jednak często lądują w pojemniku na odpady zmieszane, bądź jeszcze gorzej - w środowisku.


Posłuchaj

31:04
Elektroodpady - jak je segregować i wyrzucać (Górska o Klimacie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czym są elektrośmieci?

Zadane powyżej pytanie wbrew pozorom nie jest naiwne: wiele osób nie do końca dobrze segreguje śmieci w ogóle i ma też problem z właściwą ich klasyfikacją.

- Elektrośmieci to jest cały zużyty, bądź niepotrzebny nam sprzęt elektroniczny, który kiedyś działał na prąd bądź baterie. Podstawową zasadą jest, że na pewno nie można ich wyrzucać do śmietnika, ani nawet wystawiać do altanki śmieciowej. Tak jest już od 20. lat - tłumaczy Anna Podsiadło z ElektroEko. - Ponieważ to są odpady niebezpieczne, zwierające wiele substancji trujących, szkodliwych dla człowiek i przyrody, możemy go pozbyć się tylko w jeden, właściwy sposób, czyli odnieść do punktów zbierania - wskazuje.


Recykling elektrośmieci Recykling elektrośmieci

Punkty zbierania elektrośmieci: co to jest?

- Punkty zbierania to bardzo szerokie pojęcie. Oczywiście takim naturalnym miejscem są wszystkie sklepy z elektroniką. To są także np. pojemniki w sklepach, gdyż wszędzie tam, gdzie kupujemy sprzęt elektroniczny czy elektryczny, możemy oddać elektrośmieci. Czyli np. kupując nowy ciśnieniomierz w aptece, możemy tam oddać stary. To są także Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli popularne PSZOK-i, które gminy tworzą od lat, gdyż mają taki obowiązek - wyjaśnia rozmówczyni Pauliny Górskiej.

Przeczytaj także


Jakie produkty zaliczają się do elektrośmieci?

Jeżeli już wiemy, gdzie oddawać elektrośmieci, teraz jeszcze spróbujmy je skonkretyzować. A jest ich zaskakująco dużo: od dużego sprzętu AGD (pralki, kuchenki, zmywarki, lodówki), przez mały sprzęt AGD (m.in. roboty kuchenne, suszarki, sprzęty do pielęgnacji ciała), sprzęt RTV (telewizory, sprzęt grający, radia), aż po wszystkie zabawki elektryczne (np. śpiewające lalki, ruszający się miś, pozytywka, kolejka elektryczna).

- Oczywiście to także telefony, sprzęt nr 1 w kategorii "chomikowanie w domu": mamy ich nawet pięć starych "na wszelki wypadek" albo dlatego, że boimy się go oddać, gdyż są na nim nasze wrażliwe dane - mówi Trójkowa gościni. - Plus pendrive'y, powerbanki, papierosy elektroniczne, przewody, ładowarki… Wszystko to, gdzie jest choć mała bateryjka, po zużyciu zmienia się w odpad elektroniczno-elektryczny, którego nie wolno wyrzucać nam do śmieci - ostrzega.


***

Tytuł audycji: Górska o Klimacie
Prowadzi: Paulina Górska
Gościni: Anna Podsiadło (ElektroEko)
Data emisji: 13.01.2025
Godzina emisji: 14.09

pr

Polecane