Cieplarnia bąbelkowa: rewolucyjny projekt zwiększający plony i oszczędzający energię
2025-01-02, 14:01 | aktualizacja 2025-01-02, 15:01
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, czy też cieplarnię bąbelkową, która nie tylko zapewnia wzrost plonów, ale zarazem zmniejsza zużycie energii i emisję zanieczyszczeń.
Aktywna cieplarnia BBBLS (Bionic Bubble Buildings – Light and Sunny), potocznie zwana szklarnią bąbelkową, jest innowacyjnym systemem wykorzystujący jako izolator mydlaną pianę. Bardzo podobną do tej, jaką bawią się dzieci w wannie.
Posłuchaj
Gdzie Norweg nie może, tam Polak da radę
- Udało nam się to, co nie udało się Norwegom: stworzenie innowacyjnej cieplarni izolowanej pianą, która pozwala na oszczędności energii - mówi prof. Włodzimierz Krzesiński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Pilotażowy europejski projekt tego typu najpierw skonstruowano w Norwegii. Jednak dopiero w Poznaniu powstała technologia umożliwiająca wykonie szklarni na skalę przemysłową.
Przeczytaj także
- Słoiki pełne smaku, czyli tajemnice kiszonek i zakwasu
- Muchomor czerwony lekiem na całe zło? Internetowa moda groźna dla zdrowia
- Angielskie ogrody: skąd się wzięły, jakie są, czym nas zachwycają?
Mydlana piana 10-krotnie wzmacnia izolację
W cieplarni BBBLS ściany i dach zbudowane są z podwójnej warstwy foli z pustą przestrzenią pomiędzy nimi o szerokości 50 cm. Generatory wytwarzają pianę ze środka pianotwórczego (może to być np. mydło w płynie), którą pompują pomiędzy warstwy folii w celu wypełnienia powstałej wnęki. Kiedy pogoda lub silne światło dzienne tego wymagają, bańki mydlane wypełniają przestrzeń pomiędzy foliami i 10-krotnie wzmacniają izolację. Jeśli izolacja nie jest potrzebna, pęcherzyki są usuwane, aby umożliwić maksymalną transmisję światła. Cieplarnia BBBLS potrafi sama izolować termicznie poszczególne części ścian lub dachu.
Ekonomicznie i ekologicznie
Obecnie, aby w szklarni tradycyjnej czy tunelu foliowym zapewnić optymalne warunki, należy zastosować odpowiednie grzanie i wentylację. A to generuje duże straty energii i znaczną emisję CO2.
- Szklarnia bąbelkowa jest w zamknięty obieg piany i dwutlenku węgla, dzięki temu rośliny maja wyższy poziom dwutlenku węgla: uzyskujemy 3-40 procent wyższe plony. Generowana piana do izolacji również jest w obiegu zamkniętym, co znaczy, że ten sam płyn pianotwórczy wykorzystujemy wielokrotnie do izolacji ścian w momencie, kiedy tego potrzebujemy - tłumaczy prof. Krzesiński. - Dzięki temu systemowi jesteśmy w stanie produkować warzywa przez cały rok: jeśli posadzimy pomidory w czerwcu, możemy je zbierać przez całą zimę - wskazuje.
Jak obliczają poznańscy naukowcy, cieplarnia bąbelkowa zapewnia oszczędności do 40 procent energii oraz zmniejsza emisję gazów cieplarnianych nawet o 95 procent!
***
Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 2.01.2025
Godzina emisji: 10.30
pr