Górnictwo 4.0, czyli jakie mają być kopalnie przyszłości?
2024-12-30, 14:12 | aktualizacja 2024-12-30, 14:12
Sektor wydobywczy to bardzo ważna gałąź gospodarki. Generuje kilka procent polskiego PKB, zatrudnia 80 tysięcy ludzi i jest jedną ze strategicznych branż. Jest jednak tematem dyskusji związanych z zieloną transformacją i ekologią. W górnictwie niezbędne są zmiany. Jakie mają być te kopalnie przyszłości i czym mogą się różnić od funkcjonujących obecnie? Audycja powstała we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz - nauka dla biznesu, nauka dla społeczeństwa.
Posłuchaj
W przyszłości kopalnie mają być bardziej zmechanizowane, bezpieczniejsze, ale także bardziej... ekologiczne. Pomóc ma w tym wprowadzenie rewolucji cyfrowej, która szturmem wchodzi w sektor wydobywczy. Pracują nad tym m.in. naukowcy z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Tele i Radiotechnicznego.m.in. sztuczna inteligencja. O zmianach czekających polskie górnictwo w audycji "Piknik Naukowy" opowiadała Monika Suszek.
Posłuchaj
Projekt Górnictwo 4.0
Ten międzynarodowy projekt m.in. wprowadza do kopalń inteligentne rozwiązania, które mają sprawić, że praca będzie nie tylko wydajniejsza, ale tez bezpieczniejsza i bardziej ekologiczna. Projekt stworzenia kopalni na miarę czasów - taki cel postawili przed sobą naukowcy z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Tele i Radiotechnicznego.
Przeczytaj także
- Domy przyszłości. Czy będą mogły mieć bryły dowolnych kształtów?
- Ultradźwiękowa metoda produkcji liofilizowanej żywności
- Pojazdy autonomiczne - marzenia przekształcone w rzeczywistość
- Projekt zakłada utworzenie ekosystemu górniczego. Potraktowania wszystkiego całościowo i cyfrowo - mówi Dariusz Litwin z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Tele i Radiotechnicznego. - To jest właśnie ten nowy element w podejściu do systemu kopalnianego. Sztuczna inteligencja wkracza do tego projektu w momencie, w którym badamy przebieg procesów technologicznych. W ten sposób oceniamy optymalizację tego procesu. Umożliwia ona też sterowanie procesem tak, aby był on jeszcze bardziej wydajny - podsumowuje.
Inteligentne górnictwo
Scyfryzowane górnictwo pozwoli na dokładne monitorowanie procesów wydobywczych. Począwszy od poszukiwania złóż, przez przygotowanie wyrobisk, wydobycie, obróbkę i przetwarzanie rud, aż po zarządzanie odpadami. Ma być bardziej ekonomicznie i ekologicznie, a zastosowanie sztucznej inteligencji ma także zapewnić większe bezpieczeństwo pracy.
- Najpierw mamy etap uczenia maszynowego. Potem, na podstawie algorytmów sztucznej inteligencji, powstaje algorytm sterujący zoptymalizowanym procesem wydobywczym - dodaje Jacek Galas z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Tele i Radiotechnicznego. - Dzięki temu mamy nowe możliwości sterowania całym procesem oraz zabezpieczenia ludzi przed negatywnymi skutkami wpływu górnictwa na ich zdrowie i życie - dodaje.
Naukowcy z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Tele i Radiotechnicznego swoje rozwiązania w ramach projektu górnictwo 4.0 będą wprowadzać w spółce KGHM. Projekt Mine.io otrzymał finansowanie z programu badań i innowacji Unii Europejskiej Horyzont Europa w ramach umowy o dotację.
Audycja powstała we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz - nauka dla biznesu, nauka dla społeczeństwa.
***
Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 30.12.2024
Godzina emisji: 10.30
dm/qch