Górnictwo 4.0, czyli jakie mają być kopalnie przyszłości?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Górnictwo 4.0, czyli jakie mają być kopalnie przyszłości?
Kopalnia miedzi Sierra Gorda w Chile, w której udziały ma KGHMFoto: mat. KGHM

Sektor wydobywczy to bardzo ważna gałąź gospodarki. Generuje kilka procent polskiego PKB, zatrudnia 80 tysięcy ludzi i jest jedną ze strategicznych branż. Jest jednak tematem dyskusji związanych z zieloną transformacją i ekologią. W górnictwie niezbędne są zmiany. Jakie mają być te kopalnie przyszłości i czym mogą się różnić od funkcjonujących obecnie? Audycja powstała we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz - nauka dla biznesu, nauka dla społeczeństwa.

Posłuchaj

Górnictwo 4.0, czyli jakie mają być kopalnie przyszłości? (Piknik Naukowy / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W przyszłości kopalnie mają być bardziej zmechanizowane, bezpieczniejsze, ale także bardziej... ekologiczne. Pomóc ma w tym wprowadzenie rewolucji cyfrowej, która szturmem wchodzi w sektor wydobywczy. Pracują nad tym m.in. naukowcy z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Tele i Radiotechnicznego.m.in. sztuczna inteligencja. O zmianach czekających polskie górnictwo w audycji "Piknik Naukowy" opowiadała Monika Suszek.


Posłuchaj

6:31
Górnictwo 4.0, czyli jakie mają być kopalnie przyszłości? (Piknik Naukowy / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Projekt Górnictwo 4.0

Ten międzynarodowy projekt m.in. wprowadza do kopalń inteligentne rozwiązania, które mają sprawić, że praca będzie nie tylko wydajniejsza, ale tez bezpieczniejsza i bardziej ekologiczna. Projekt stworzenia kopalni na miarę czasów - taki cel postawili przed sobą naukowcy z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Tele i Radiotechnicznego.


Przeczytaj także


- Projekt zakłada utworzenie ekosystemu górniczego. Potraktowania wszystkiego całościowo i cyfrowo - mówi Dariusz Litwin z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Tele i Radiotechnicznego. - To jest właśnie ten nowy element w podejściu do systemu kopalnianego. Sztuczna inteligencja wkracza do tego projektu w momencie, w którym badamy przebieg procesów technologicznych. W ten sposób oceniamy optymalizację tego procesu. Umożliwia ona też sterowanie procesem tak, aby był on jeszcze bardziej wydajny - podsumowuje.




Inteligentne górnictwo

Scyfryzowane górnictwo pozwoli na dokładne monitorowanie procesów wydobywczych. Począwszy od poszukiwania złóż, przez przygotowanie wyrobisk, wydobycie, obróbkę i przetwarzanie rud, aż po zarządzanie odpadami. Ma być bardziej ekonomicznie i ekologicznie, a zastosowanie sztucznej inteligencji ma także zapewnić większe bezpieczeństwo pracy.



- Najpierw mamy etap uczenia maszynowego. Potem, na podstawie algorytmów sztucznej inteligencji, powstaje algorytm sterujący zoptymalizowanym procesem wydobywczym - dodaje Jacek Galas z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Tele i Radiotechnicznego. - Dzięki temu mamy nowe możliwości sterowania całym procesem oraz zabezpieczenia ludzi przed negatywnymi skutkami wpływu górnictwa na ich zdrowie i życie - dodaje.


Naukowcy z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Tele i Radiotechnicznego swoje rozwiązania w ramach projektu górnictwo 4.0 będą wprowadzać w spółce KGHM. Projekt Mine.io otrzymał finansowanie z programu badań i innowacji Unii Europejskiej Horyzont Europa w ramach umowy o dotację. 

Audycja powstała we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz - nauka dla biznesu, nauka dla społeczeństwa.


***

Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 30.12.2024
Godzina emisji: 10.30

dm/qch 


Polecane