Juan Cárdenas i jego książka "Diabeł z prowincji. Bajka w miniaturach"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Juan Cárdenas i jego książka "Diabeł z prowincji. Bajka w miniaturach"
Kolumbijski pisarz Juan Cárdenas Foto: facebook Trójki

Nominowana do National Book Award powieść, która burzy reguły gatunkowe. Czerpie z konwencji powieści detektywistycznej, komedii, horroru i pozbawionej morału bajki. Jak - zdaniem Juana Cárdenasa - zmienia się współczesna Ameryka Południowa i cały świat? 

Biolog, główny bohater powieści Juana Cárdenasa, po piętnastu latach wraca do kraju. Trafia do rodzinnego miasteczka, z dala od centrum, zamieszkuje z matką. Na kolumbijskiej prowincji - jak z czasem zauważa - wydarzają się rzeczy dziwne. Zatrudniony na zastępstwo "w studium nauczycielskim z internatem dla dziewcząt", jest świadkiem zaskakujących zdarzeń...


Posłuchaj

52:26
Juan Cárdenas i diabeł z Kolumbii (Wszystkie Książki Świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Krajobraz jest kłamliwy jak sam diabeł"

Jedna z uczennic rodzi nadmiernie owłosione dziecko, ogromną estymą cieszy się niejaki Rycerz Wiary, przyroda wokół niszczeje, lokalni politycy i biznesmeni uzurpują sobie prawo do decydowania o losie całej wspólnoty, nierzadko absurd goni absurd. I choć sytuacja, w której znalazł się biolog, może przypominać te znane z kryminału czy horroru, rzeczywistość okazuje się jeszcze bardziej skomplikowana...
Powieść przełożyła na polski Katarzyna Okrasko, a opublikowało ją wydawnictwo ArtRage.


Przeczytaj także: 


Za "Diabła z prowincji. Bajkę w miniaturach", niewielką - jak sam podkreśla -  powieść, kolumbijski pisarz Juan Cárdenas (rocznik 1978), nominowany był do National Book Award. W 2017 roku trafił on na listę "Bogotá39", czyli zestawienie "najbardziej obiecujących autorów z Ameryki Łacińskiej do 39 roku życia". Cárdenas dzieli życie między Kolumbię i Chile, dużo podróżuje, przez wiele lat - podobnie jak bohater, czyli bezimienny biolog - mieszkał poza ojczyzną.



Dlaczego Cárdenas napisał "Diabła z prowincji"? Jak zmienia się, jego zdaniem, współczesna Ameryka Południowa i cały świat? Co ma na myśli, gdy mówi, że Zachód przeżywa religijny kryzys? Co sądzi o realizmie magicznym i spuściźnie pisarzy takich jak Llosa, Paz czy García Márquez? Dlaczego tak ważne są dla niego rozmowy o teoriach spiskowych i dezinformacjach? Gdzie ukrywa się diabeł?

Na te i wiele innych pytań Juan Cárdenas odpowiedział w audycji "Wszystkie Książki Świata".



- Z realizmem magicznym wiąże się wiele stereotypów o Ameryce Łacińskiej - mówi Juan Cárdenas. - Dla nas, pisarzy z tego regionu, zmaganie się z tym pojęciem przez ostatnie 40 lat, było dużym wyzwaniem. Idea ta odniosła duży sukces na świecie. Jednak właśnie przez to, wielu południowo-amerykańskich autorów czuło, że ich twórczość oceniana jest, tylko i wyłącznie, przez ten pryzmat. Przyjęliśmy to dziedzictwo z wdzięcznością, bo pozwoliło zaistnieć literaturze latynoamerykańskiej na światowej scenie. Był to przełom. Moje pokolenie poszło jednak już w innych kierunku. Wracamy teraz do tradycji dawnych mistrzów. Inspirują nas ich dziwne, oryginalne wizje. Kultywujemy tradycję pisarstwa Ameryki Łacińskiej z lat 20. i 30. Dorastałem w środowisku bardzo podobnym do tego, które opisuję w swojej książce "Diabeł z prowincji". To mała osada na południowym zachodzie Kolumbii. Miejsce odlegle od wielkich metropolii. Jednak pełne wpływów kulturowych i starć sił kształtujących współczesny świat. Są one tam obecne, tak samo jak w największych miastach globu. Chciałem opisać ten paradoks. W takich miejscach, niby czujesz się odłączony, ale jednocześnie kapitalizm jest przecież wszędzie i w dziwny sposób przekształca nasze codzienne życie - dodaje.


***

Tytuł audycji: Wszystkie Książki Świata
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość: Juan Cárdenas (pisarz kolumbijski)
Data emisji: 15.12.2024
Godzina emisji: 20.05  

dm 

Polecane