Reklama

reklama

"To, co pod spodem" - reportaż Bartosza Panka, czyli natura wobec działań człowieka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"To, co pod spodem" - reportaż Bartosza Panka, czyli natura wobec działań człowieka
Bagna i moczary funkcjonują w naszej wyobraźni jako tereny niedostępne i nieprzyjazneFoto: Bartosz Panek

Bagna i moczary funkcjonują w naszej wyobraźni jako tereny niedostępne i nieprzyjazne. A co gdybyśmy Państwu powiedzieli, że bez bagien nie ma życia? Zwłaszcza że od dłuższego czasu konfrontujemy się z alarmującymi prognozami o niestabilności klimatu, Po reportażu Bartosza Panka "To, co pod spodem" rozmawialiśmy z Małgorzatą Kuciewicz o zmianach spowodowanych w przyrodzie przez człowieka i o tym czy można je jeszcze odwrócić.

Fascynacja torfowiskami zaczyna się od trudnej do nazwania emocji - napięcia wywołanego ni to ziemskim, ni to niebiańskim charakterem mokradeł. Czasem wynika ze świadomości ich zanikania. Na terytorium Polski osuszono 85 procent takich terenów. W Niemczech trwale pozbawionych wody jest prawie 98 procent mokradeł.


Posłuchaj

48:45
"To, co pod spodem" - reportaż Bartosza Panka, czyli natura wobec działań człowieka (Klub Trójki. Audiodokument)
+
Dodaj do playlisty
+

 

To cień oświeceniowego paradygmatu porządkowania i podporządkowania natury, przekształcania jej w duchu służby człowiekowi i postępowi. Na bagnach zaś najważniejsze są stałość i ciągłość, istnienie w niemal niezmienionej formie od tysiąca lat. Tymczasem ziemia ma pracować, rodzić, a nie leżeć odłogiem. Jaki sens ma odwracanie tego, co było i nadal jest uważane za bezsprzeczne osiągnięcie cywilizacyjne?


- Sprawdzam, jaką relację mają z bagnami i torfowiskami naukowcy z Polski i Niemiec oraz rolnik gospodarujący nad Biebrzą, oraz przewodniczka po Biebrzańskim Parku Narodowym, która po latach wróciła na wieś. Chodzę z nimi po mokradłach, wpadam w doły potorfowe, obserwuję rykowisko i przemierzam wyludniające się wsie - opowiada Bartosz Panek.

Przeczytaj także

Ten reportaż powstał dzięki grantowi Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i miał premierę na portalu new.org.pl.


***

Tytuł audycji: Klub Trójki. Audiodokument
Prowadzi: Anna Dudzińska
Goście: Małgorzata Kuciewicz (architektka) i Bartosz Panek (reportażysta)
Data emisji: 9.12.2024
Godzina emisji: 20.07

qch/dm 

Polecane