Trudna rozmowa o przemocy seksualnej: życie "po" i z bolesną traumą
2024-11-18, 22:11 | aktualizacja 2024-11-19, 09:11
Wysłuchanie tego reportażu może zaboleć. Dosłownie. Fizycznie. Bo jak inaczej mógłby brzmieć krzyk kobiety PO. "Po" to tytuł reportażu Magdy Skawińskiej i Urszuli Żółtowskiej. Przejmujący dokument o wychodzeniu z traumy, której doświadcza każda zgwałcona kobieta. Tyle że większość po prostu nigdy o tym nie opowie.
Ola, bohaterka reportażu zmagała się z traumą i syndromem ofiary. Dziś mówi, że kocha i jest kochana. Nie chce, by inni myśleli o niej jako o ofierze przemocy seksualnej. W jaki sposób odzyskała podmiotowość i sprawczość? W "Klubie Trójki. Audiodokumencie" poszukiwaliśmy tej odpowiedzi.
Posłuchaj
Reportaż rozpoczyna symboliczny, traumatyczny krzyk. Wielka dźwiękowa litera, która z czasem powraca. Audialny znak rozpaczy, ale też znak protestu i sprzeciwu kobiet.
Reportaż "Po" znalazł się w ścisłym finale prestiżowego konkursu Polskiej Agencji Prasowej im Ryszarda Kapuścińskiego. Jego wyniki poznamy w przyszłym tygodniu.
- "Dom z widokiem": pierwsza część niezwykłej opowieści o polskich dzieciach z Pahiatua
- Polski głód. Jak żyją biedni pracujący i dlaczego brakuje im na jedzenie?
Przemoc stała się powszechna?
Jak zawsze reportażowi w "Klubie Trójki. Audiodokumencie" towarzyszyła dyskusja. Gościnią najbliższego wydania audycji będzie Katarzyna Nowakowska: psycholożka i psychotraumatolożka, tłumaczka języka angielskiego, ekonomistka. W polskim ruchu feministycznym od roku 1993. W Fundacji Feminoteka działa jako konsultantka przy telefonie antyprzemocowym, prowadzi także konsultacje psychologiczne i terapię psychotraumatologiczne; pracuje metodą przedłużonej ekspozycji. Koordynuje program "Rape Crisis Center in Poland".
- Jeżeli chodzi o przemoc domową to nie do końca jest tak, że to coś niewyjaśnionego i kobiety, które jej doświadczają, się nie orientują. Sprawcy przemocy podłączają się pod różne nasze mechanizmy, które są zdrowe i pozwalają być w relacjach długotrwałych. Te granice rzeczywiście są przesuwane o trochę, to się dzieje stopniowo. Sygnały, które wysyłają sprawcy przemocy w relacjach, nigdy nie są tylko negatywne; one są sprzeczne - opowiada ekspertka. - Najtrudniejszą rzeczą w gwałcie jest to, że tracimy nad sobą kontrolę. Gwałt, przemoc seksualna, to nie seks, a przemoc. Ten seks jest tam dlatego, że jak się uderzy w miejsce delikatne to najłatwiej drugą osobę zniszczyć - zaznacza psycholożka.
Fundacja prowadzi również darmowy numer pomocowy dla kobiet, które padły ofiarą przemocy. Poszkodowane mogą szukać pomocy pod numerem telefonu 888 88 33 88.
"Nie potrafimy o tym rozmawiać"
W audycji gościliśmy również autorki reportażu "Po". - Od tego zaczęłam spotkanie z bohaterką reportażu, że nie potrafię rozmawiać na temat gwałtu. Postanowiłam zostawić te pytania w audycji. One brzmią bardzo nieporadnie, bo to jest dowód na to, że nie potrafimy o tym mówić - przyznaje Magdalena Skawińska.
- Tak to jakoś jest, że jak ktoś opowie o swoim doświadczeniu przemocy czy gwałtu okazuje się, że w pokoju są osoby, które przeżyły coś podobnego. Może nie gwałt, ale przemocowe sytuacje. Z jednej strony trudno w to uwierzyć, ale jak stworzy się atmosferę zaufania okaże się, że wiele kobiet przez to przechodzi - dodaje Urszula Żółtowska.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki. Audiodokument
Prowadzi: Anna Dudzińska
Goście: Katarzyna Nowakowska (psycholożka i psychotraumatolożka, Fundacja Feminoteka), Magdalena Skawińska, Urszula Żółtowska (autorki reportażu "Po")
Data emisji: 18.11.2024
Godzina emisji: 20.07
qch