Kupuj na święta ryby z certyfikatem MSC: tak dbasz o tradycję i o planetę
2024-12-09, 21:12 | aktualizacja 2024-12-09, 21:12
Raport ONZ wskazuje, że z roku na rok coraz więcej zasobów dzikich ryb jest przełowionych. To oznacza, że nie za długo na naszych stołach może zabraknąć śledzia, tuńczyka, dorsza czy łososia.
Termin "przełowienie" oznacza, że łowi się zbyt dużo ryb, nie zostawia się wystarczająco dużo osobników, które mogłyby się rozmnażać, odnawiając populację. W związku z tym stado ryb się powoli kurczy, a to może doprowadzić do załamania i w konsekwencji do tego, że tych ryb nie będzie.
Posłuchaj
Po pierwsze: słuchać naukowców
Wspomniany na początku raport ONZ jest publikowany co dwa lata. Najnowszy wskazuje, że odsetek przełowionych zasobów wynosi już 37 procent i jest trzy i pół raza większy niż w latach 70. XX wieku. - Oznacza to, że ryb łowimy coraz więcej i, niestety, nie w sposób, który by pozwolił tym zasobom ryb odbudowywać się, dając nam gwarancję, że ich nie zabraknie w przyszłości - mówi Joanna Ornoch z MSC Polska. Chodzi o przestrzeganie wskazówek udzielanych przez tzw. doradztwo naukowe. Są to gremia naukowców, które szacując zasoby rybne dla danego akwenu, ustalają ile można odłowić ryb, aby stado mogło nadal być na zdrowym poziomie, istnieć i rozmnażać się dalej.
Po drugie: ograniczyć przyłowy
Oprócz przestrzegania odpowiedniej wysokości kwot połowowych, równie ważny jest sposób połowu i jego wpływ na cały ekosystem morski. - Ryby, które chcemy łowić występują z innymi zwierzętami morskimi, jak delfiny, żółwie. Jest wiele sposobów, w jaki rybacy mogą usprawniać narzędzia połowowe tak, aby nie występowało zjawisko "przyłowu", a więc dostawania się w sieci tych gatunków, które nie powinny, i w ten sposób ograniczać wpływ połowów na cały ekosystem.
Przeczytaj także
- Jedzmy morskie ryby i dbajmy o nie! Czym jest certyfikat MSC i dlaczego jest tak ważny?
- Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Także w Polsce możemy walczyć z zanieczyszczeniem oceanów
- O życiu na dnie oceanów wiemy mniej niż o powierzchni Księżyca i dinozaurach!
Po trzecie: zarządzanie połowami
Kolejną ważną rzeczą jest odpowiednie zarządzanie połowami. Jest to szczególnie ważne obecnie, w czasach, kiedy następuje zmiana klimatu, bardzo mocno wpływająca na rozmieszczenie stad ryb. Odpowiednie porozumienia i regulacje pozwolą rybakom szybko reagować na następujące zmiany w środowisku.
Po czwarte: niebieska rybka MSC
Wobec coraz większej populacji ludzi na ziemi, a także rosnącej popularności zdrowych diet zazwyczaj mających w sobie właśnie ryby morskie, będące źródłem dobrego białka oraz wielu ważnych mikro i makro elementów. - Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli połowy byłyby prowadzone w zrównoważony sposób na całym świecie, to pozwoliłoby na odbudowę stad, czyli w konsekwencji, moglibyśmy łowić więcej ryb. Dlatego kupując przed świętami ryby, warto zwrócić na to, skąd one pochodzą - wskazuje Trójkowa gościni. - Niebieska rybka będąca symbolem certyfikatu MSC wskazuje, że pochodzi ona ze zrównoważonych połowów spełniających najbardziej radykalne wymogi środowiskowe, jeśli chodzi o wpływ na ekosystemy morskie - tłumaczy.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gościni: Joanna Ornoch (MSC Polska)
Data emisji: 9.12.2024
Godzina emisji: 17.12
pr