O życiu na dnie oceanów wiemy mniej niż o powierzchni Księżyca i dinozaurach!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O życiu na dnie oceanów wiemy mniej niż o powierzchni Księżyca i dinozaurach!
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Anely Ruzhe

Oceany zajmują ponad 70 procent powierzchni naszego globu. Ich dna nie dają spokoju naukowcom, gdyż są trudno dostępne – największa głębia ma ponad 11 kilometrów – a przez to wciąż skrywają wiele tajemnic. Wraz z postępem nauki i coraz większymi możliwościami technicznymi badania posuwają się naprzód. Nadal jednak dysponujemy zaledwie wycinkiem pełnego obrazu.

  • Największa głębia, Głębia Challengera w Rowie Mariańskim, ma 11034 m głębokości. To oznacza, że zatopiony w niej Mount Everest, miałby nad sobą jeszcze ponad 2,5 km wody!
  • Przy oceanicznym dnie panują ekstremalne warunki: wysokie ciśnienie, brak światła. Mimo to kwitnie tam życie.

Kraken naprawdę istnieje

– Można powiedzieć, że łatwiej badać powierzchnię Księżyca niż dna oceanów. Dlaczego? Bo bardzo trudno tam zajrzeć: nie jest to proste ze względu na ogromne głębokości. Tego, co wiemy o dnie oceanów, jest zaskakująco niewiele, w porównaniu np. do powierzchni Księżyca. Więc pracy i pomysłów na badania, które mamy tam przeprowadzić, starczy jeszcze na wiele, wiele lat – zapewnia oceanograf dr Halina Kendzierska z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. – Zejść do Rowu Mariańskiego było kilka, chociaż między pierwszym a ostatnim minęło ponad 50 lat. Co ciekawe, przez długi czas głębin oceanów się obawiano, m.in. z powodu tego, co w nich żyje – wskazuje.

– I akurat głębie oceaniczne potwierdzają te mity i wyobrażenia. Dotyczy to chociażby kałamarnic olbrzymich: legendarnych potworów morskich, często występujących w opowieściach pod nazwą Krakena. Potrafią mierzyć nawet 20 metrów długości, a być może więcej. Najwięcej o nich wiemy na podstawie tych osobników, których ciała woda wyrzuciła na brzeg – dodaje.

Kominy geotermalne: podwodny raj

– Wbrew pozorom w głębiach oceanicznych życie jest bardzo bogate, zwłaszcza w strefach, które promują rozwój życia, czyli w pobliżu kominów geotermalnych. Tam życie jest bardzo bujne i są tam m.in. gatunki, które nie występują nigdzie indziej – opowiada rozmówczyni Witolda Lazara. – Natomiast jeżeli mówimy o typowej głębi oceanicznej, to żyje tam o wiele więcej organizmów, niż sobie wcześniej wyobrażano, m.in. liczne wężowidła, krewetki, ryby – wylicza.

– Jednak charakteryzuje je niesamowity wygląd, zupełnie inny od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. To ryby o nietypowym kształcie: bardzo długie, z ogromnymi zębiskami, które dodatkowo są w stanie przywabić ofiarę małą… latarenką – opisuje.

Przeczytaj także


Mariana Trench | In Pursuit of the Abyss/YouTube Natural World Facts


Posłuchaj

9:29
Dna oceanów skrywają niejedną tajemnicę (trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: dr Halina Kendzierska (oceanograf z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego)
Data emisji: 22.03.2023
Godzina emisji: 11.39

pr

Polecane