Reklama

reklama

Media społecznościowe od 16. roku życia. Czy zakaz powinna przyjąć również Polska?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Media społecznościowe od 16. roku życia. Czy zakaz powinna przyjąć również Polska?
W Australii z mediów społecznościowych nie będą mogły korzystać osoby poniżej 15 roku życia. Podobne rozwiązanie wprowadzono wcześniej w niektórych krajachFoto: Piyanat Booncharoen/Shutterstock

Niektóre kraje, w tym Francja i część stanów USA ograniczają już do nich dostęp nieletnich bez zgody rodziców. Krok dalej idzie Australia. Tam wprowadzony zostanie zakaz korzystania z mediów społecznościowych przez osoby poniżej 16 roku życia. Czy to kierunek, w którym powinna zmierzać także Polska?

Według raportu NASK "Nastolatki 3.0" w dni powszednie najmłodsi spędzają blisko 5 godzin dziennie w sieci. W weekendy z kolei, jak czytamy w dokumencie, jest to już 6 godzin i 16 minut. Należy dodać, że z roku na rok ten czas się wydłuża. W poprzedniej edycji badania, które jest realizowane co dwa lata, średni czas bycia "w sieci" wynosił 4 godziny 50 minut dziennie.


Posłuchaj

3:08
Media społecznościowe od 16. roku życia. Czy zakaz powinna przyjąć również Polska? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Media społecznościowe od 16 roku życia. Czy w Polsce jest to możliwe?

Na razie nie ma informacji o tym, by polski rząd postanowił pójść w tym kierunku co władze Australii. Nie oznacza to jednak, że nie trwają prace nad nowymi przepisami dotyczącymi mediów społecznościowych. - Na razie rząd pracuje nad tym, aby zmusić platformy do skuteczniejszego weryfikowania wieku użytkowników. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie dostępu do tak zwanych freak-fightów i pornografii - przypomina Bartosz Bielecki.

Co jednak z tak stanowczymi zmianami jak w przypadku Australii? Magdalena Bigaj, prezeska Fundacji Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, jest przekonana, że można je wprowadzić również w Polsce. - Nie tylko sobie to wyobrażam, ale jestem pewna, że takie ograniczenie zostanie wprowadzone. Ono oczywiście, w pewnym stopniu, funkcjonuje już dzisiaj. Z mediów społecznościowych teoretycznie nie można korzystać poniżej 13 roku życia. Ale jest to tylko zapis w regulaminie; praktyka pokazuje, że to nie działa - komentuje ekspertka.

Przeczytaj także

Mądre gospodarowanie czasem przede wszystkim

- Problem nie leży w zakazaniu mediów społecznościowych w ogóle, tylko w mądrym gospodarowaniu czasem przy ekranie - zwraca uwagę dr Beata Rajba, psycholog z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. - Przede wszystkim żadnych komórek w szkole; to powinien być zakaz absolutny. Być może warto by było, by te komórki były składane do jakiegoś koszyczka, by uczeń nie wychodził w trakcie lekcji do toalety by tylko sprawdzić komórkę - ocenia rozmówczyni Bartosza Bieleckiego.

Ekspertka sugeruje ponadto, by rodzice częściej kontrolowali, jakie treści w sieci przegląda ich dziecko. A przede wszystkim, by z nim szczerze rozmawiali. - Zacznijmy od tego, co widzimy: że młody człowiek siedzi z nosem w komórce, coraz mniej z nami rozmawia i ma coraz mniej przyjaciół; izoluje się i jego oceny idą w dół. Trzymajmy się tutaj faktów, a później ustalmy razem takie godziny, w których będzie mógł korzystać z mediów społecznościowych - sugeruje psycholog.

A mniej czasu w mediach społecznościowych, przypomnijmy, niesie ze sobą wiele zalet. - Każdy miesiąc bez mediów społecznościowych dla młodego nastolatka jest czasem wygranym. To czas, jaki dajemy mu na niczym niezakłócony rozwój społeczny - przypomina Magdalena Bigaj.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Bartosz Bielecki
Data emisji: 2.12.2024
Godzina emisji: 8.49

qch

Polecane