Czy sztuczna inteligencja zastąpi grafików komputerowych?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy sztuczna inteligencja zastąpi grafików komputerowych?
Czy aktorów w filmach przyszłości zastąpią wirtualne awatary?Foto: Shutterstock/TSViPhoto

Czy dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji odeśle do lamusa zawód artysty tworzącego grafikę komputerową? Na pewno bardzo zmieni się sposób tworzenia animacji, ale pierwiastek ludzki wciąż może się na coś przydać.

  • Sztuczna inteligencja coraz częściej wyręcza grafików komputerowych.
  • Polska firma informatyczna stworzyła wirtualną modelkę, którą pokazało jedno z czołowych pism modowych na świecie.
  • W niedalekiej przyszłości zaczną powstawać filmy kinowe z bohaterami wykreowanymi przez AI.

Sztuczna inteligencja może być zarówno zagrożeniem, jak i szansą dla artystów tworzących grafikę komputerową. – Rzeczywiście, programy oparte na sztucznej inteligencji już teraz mogą generować obrazy, ale ten efekt nie zawsze jest taki, jak sobie artysta wyobraża – mówi Karol Żbikowski, szef firmy Platige Image.

– Myślę, że miejsce dla pracy artysty zawsze pozostanie i sztuczna inteligencja jej nie wyprze. Pewnie zrewolucjonizuje sporo procesów tworzenia kontentu, ale myślę, że będzie po prostu narzędziem, z którego artyści będą korzystali czy wspomagali się, choć nie w każdym przypadku. Wciąż pozostaną produkty, które będą tworzone całkowicie ręką ludzką – dodaje gość Trójki.

Wirtualni bohaterowie przyszłości

Firma kierowana przez Żbikowskiego stworzyła postać wirtualnej modelki Laimy, której zdjęcia pojawiły się w jednym z czołowych pism modowych na świecie. Kreacja tego typu postaci jest przyszłością nie tylko gier komputerowych, ale też filmów.

– Wszyscy wiemy, że efekty specjalne są częścią dzisiejszej kinematografii, a efekty cyfrowe występują właściwie w każdym takim filmie wysokobudżetowym. Dzisiaj wszelkie wybuchy, jakieś destrukcje budynków realizowane są dzięki efektom cyfrowym, ale za chwileczkę także pojawiać się będą w filmach aktorzy wygenerowanie dzięki cyfrowej technologii.

AI wkracza w świat animacji

Sztuczna inteligencja osiągnęła już zadziwiające rezultaty, jeśli chodzi o komunikację tekstową z człowiekiem. Coraz częściej pojawiają się też stworzone przez zdjęcia, których nie da się odróżnić od tych prawdziwych. – W przypadku filmów i animacji jesteśmy jeszcze na wcześniejszym etapie, ale myślę, że to też będzie się rozwijało bardzo szybko – uważa Karol Żbikowski.


Posłuchaj

8:09
Czy sztuczna inteligencja zastąpi grafików komputerowych? (Samograj/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Samograj
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Karol Żbikowski (szef firmy Platige Image)
Data emisji: 10.07.2024
Godziny emisji: 12.18

kc/wmkor


 

Polecane