Od 45. lat gry dają mi mnóstwo frajdy i zabawy – zapewnia Ryszard Rysław Chojnowski
2024-08-21, 17:08 | aktualizacja 2024-08-22, 13:08
Gościem "Samograja" był Rysław, czyli Ryszard Chojnowski, który grami zajmuje się i pasjonuje od 45 lat! Nic więc dziwnego, że jest fanem gier retro, ale zachwyca się także tymi najnowszymi. Jest, można powiedzieć, chodzącą encyklopedią i grubą rybą polskiego świata gier, a tysiące fanów słuchają i oglądają jego podcasty i filmiki.
- Ryszard Rysław Chojnowski jest tłumaczem i dialogistą gier komputerowych, dziennikarzem, wykładowcą. Tłumaczył m.in. serie "Baldurs Gate", "Diablo", "Fallout", "Assassins Creed", "Battlefield" oraz filmy "Iniemamocni". Pracował też przy "Wiedźminach".
- Jak sam przyznaje, Rysław grami komputerowymi pasjonuje się i zajmuje od 1979 roku, a więc już 45 lat.
Tłumacz, analityk, ewangelista VR
Przy tak wielu zajęciach i specjalizacjach (z wykształcenia jest anglistą, co w oczywisty sposób związane jest z jego pasją) nawet jemu samem trudno stwierdzić, jaki tak naprawdę ma zawód.
– Chyba najbardziej się czuję tłumaczem i analitykiem gier. A także growym archiwistą, bo gram w gry od 1979 roku, a więc już całkiem długo. I mimo takiego czasu – to już 45 lat! – gry dają mi mnóstwo frajdy i zabawy, cieszą mnie na każdym kroku – zapewnia Ryszard Chojnowski czyli Rysław. – Sporo o grach wiem i tą wiedzą dzielę się ze słuchaczami mojej audycji "Grysław" – mówi.
– Słyszałem też, że jestem ewangelistą wirtualnej rzeczywistości, nosicielem dobrej nowiny growej i technologicznej. Czy dobrej, to zależy od punktu widzenia, gdyż są osoby, które uważają cały czas gry za coś złego – dodaje z uśmiechem.
Świadek rozkwitu branży
Blisko pół wieku zajmowania się grami komputerowymi (a dokładnie 45 lat) to imponujący wynik. Choć można by się spodziewać, że pojawi się zmęczenie i znudzenie. Ale nic z tych rzeczy: Rysław cały czas z dziecięcym entuzjazmem podchodzi do tematu.
– Cieszę się, że żyjemy w latach rozkwitu tej branży. Miałem okazję być świadkiem rozwoju branży growej od samego początku i przechodziłem fazy od bardzo prostej, kilkupikselowej grafiki do takich gier, jak ostatnio wydany "Black Myth: Wukong", który wygląda wprost oszałamiająco – deklaruje.
Przeczytaj także
- Jakub Żulczyk: polski Sejm jest materiałem na bardzo smutną przygodówkę
- Gry wideo, planszówki, komiksy i klimaty lat 80. i 90. Wkrótce wielka impreza w Warszawie!
Naturalne uzupełnienie książek i komiksów
Skąd takie zainteresowanie, jak narodziła się ta pasja grania, eksplorowania różnych pomysłów fabularnych? – Cały czas gry dają mi mnóstwo przyjemności, radości, dają mi możliwość zagłębienia się w inne światy. Są może trochę formą eskapizmu, chociaż nie jest tak, że uważam rzeczywistość za tak trującą i złą, że potrzebuję odejść do innego świata – przyznaje. – Ale kiedyś wychowywałem się na powieściach fantastycznych i komiksach i gry są tego naturalnym uzupełnieniem – tłumaczy.
– W tym roku czekam na wiele gier, które mam nadzieję się pojawią, i w które mam nadzieję zagrać. Sądzę, że z każdym kolejnym rokiem będą się pojawiać kolejne tytuły, które w jakiś sposób będą mnie zaskakiwać, wprowadzać nowe mechaniki, odkrywać ten świat multimedialnej rozrywki dla innych osób: dla nowych pokoleń i nowych odbiorców – wskazuje.
Czy "Black Myth: Wukong" to gra Soulslike?/YouTube Ryslaw
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Samograj
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Ryszard Rysław Chojnowski (tłumacz, dialogista gier komputerowych, dziennikarz, wykładowca, sporadycznie aktor dubbingowy, założyciel firmy Albion Localisations, podcaster, youtuber)
Data emisji: 21.08.2024
Godzina emisji: 12.08
pr