Kampania Dzieciństwo bez Przemocy - szansa dla najmłodszych ofiar przemocy domowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy - szansa dla najmłodszych ofiar przemocy domowej
Skutki przemocy domowej wobec dzieci są tragiczne Foto: shutterstock / New Africa

W "Klubie Trójki" Kasia Stoparczyk rozmawiała z Magdą Mieśnik, autorką książki "Kwaśne jabłka. O przemocy wobec dzieci". Skutki tej przemocy w dramatyczny sposób widać w… liczbach, które niestety w ostatnich latach wcale nie maleją. Gościnią audycji była też Renata Szredzińska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która opowiedziała m.in. o kampanii Dzieciństwo bez Przemocy. 

Skala nieszczęść dotykających ofiary przemocy domowej pozostaje alarmująco wysoka. Rokrocznie na skutek aktów przemocy w polskich domach traci życie od 20 do 40 dzieci - to liczba odpowiadająca całej klasie szkolnej. 


Posłuchaj

49:26
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy - szansa dla najmłodszych ofiar przemocy domowej (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Umierają po cichu

Kacper, żył lat 3. Klaudia, żyła lat. 5. Leon, żył lat 4. Eliza, żyła lat 5. Marcel, żył lat 2. Nikodem, żył lat 3. Zuzia, żyła lat 3. Kamilek, żył lat 8. Michał, żył lat 6. Oskar, żył lat 4. Wszyscy zginęli z rąk matek, ojców i opiekunów 



Magda Mieśnik i jej mąż Piotr opowiedzieli historie tych cichych, tragicznych bohaterów w swojej książce "Kwaśne jabłka. O przemocy wobec dzieci". Ile najmłodszych cierpi w podobny sposób we własnych domach i może ich czekać podobny los? Tego nie wiadomo, ale możliwe, że jest to tylko wierzchołek góry lodowej, bo dzieci... cierpią w milczeniu, zastraszone, nieświadome swoich praw ani tego, gdzie szukać pomocy. Stąd m.in. pomysł na zorganizowanie kampanii Dzieciństwo bez Przemocy.


Czytaj także: 


Dyskusja jest ważna, ale jeszcze ważniejsze... działanie

Autorzy w swoim reportażu oddają głos również ekspertom i specjalistom, którzy na co dzień stykają się z przypadkami przemocy wobec dzieci. Z ich rozmów wyłania się schemat funkcjonowania, który prowadzi do tragedii. Brak kompetencji, bieda, zaburzenia, uzależnienia, traumy wyniesione z dzieciństwa. Do tego nieskuteczne przepisy, zaniechania ze strony urzędników, pracowników socjalnych i służb, które mają obowiązek chronić dzieci.


O problemie przemocy wobec dzieci rozmawialiśmy w "Klubie Trójki" z autorką książki "Kwaśne jabłka. O przemocy wobec dzieci" - Magdą Mieśnik oraz z Renatą Szredzińską, prezeską Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.


- Dzieje się samo zło. Te dzieci są pokaleczone nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie - mówi Magda Mieśnik. - Dochodzenie do siebie po traumie przemocy trwa wiele lat, nawet całe życie. Najgorsze jest to, że dziecko, które było ofiarą przemocy, jak dorośnie, samo może stać się katem - dodaje.



- Dla dziecka jest to świat niezrozumiały - mówi Renata Szredzińska. - Ci, którzy mieli otoczyć je miłością, sprawiają ból. Takie dziecko może przyjąć postawę obronną, bo skoro ci najbliżsi mnie ranią, to co dopiero inni... Może się uzbroić i być bojowo, agresywnie nastawione, bo w ten sposób się obroni. Te dzieci myślą, że to jest ich wina, mimo że nie zrobiły nic złego. Mają obniżone poczucie wartości. Kampania ma szansę przyczynić się do zmiany świadomości i przede wszystkim postaw. Kampanię Dzieciństwo bez Przemocy organizujemy wspólnie z Krajową Koalicją na rzecz Ochrony Dzieci, która skupia 20 organizacji pozarządowych działających na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Włączyło się w nią tysiące innych podmiotów, od instytucji centralnych po lokalne, bardzo małe placówki - dodaje.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gościnie: Magda Mieśnik (dziennikarka, reportażystka), Renata Szredzińska (prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę)
Data emisji: 9.10.2024
Godzina emisji: 20.07

dm/kmp


Polecane