"Śniadanie w Trójce". Polityczne podsumowanie tygodnia [SOB., GODZ. 9.05]
2024-11-15, 15:11 | aktualizacja 2024-11-15, 16:11
Gośćmi Renaty Grochal będą: Jacek Bartmiński (Polska 2050 – Trzecia Droga), Anna Gembicka (Prawo i Sprawiedliwość), Dorota Olko (Lewica), Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska), Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta), Stanisław Tyszka (Konfederacja).
Szymon Hołownia będzie kandydował w wyborach prezydenckich. W czwartek marszałek sejmu tłumaczył dziennikarzom, co rozumie przez niezależność prezydenta.
- Polsce potrzebny jest taki prezydent, do którego ani premier, ani prezes nie będą mogli dzwonić z żadnymi zaleceniami, czegokolwiek od niego oczekiwać - powiedział.
Hołownia liczy, że jego kandydaturę będą popierać politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego, z którym jego Polska 2050 tworzy Trzecią Drogę. Dodał, że zdecydował się wystartować w wyborach prezydenckich, ponieważ ma już dość sporów dzielących społeczeństwo.
Oprócz Szymona Hołowni start w wyborach zapowiedzieli także Sławomir Mentzen z Konfederacji oraz Marek Jakubiak z Wolnych Republikanów. Z kolei Koalicja Obywatelska organizuje prawybory, w których o nominację partii ubiegają się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i szef MSZ Radosław Sikorski.
Te prawybory mają się odbyć piątek 22 listopada. Wyniki mają być znane 23 listopada. Głosowanie odbędzie się SMS-owo od 8.00 do 24.00. Każda z partii tworzących Koalicję Obywatelską ma do 20 listopada dostarczyć bazę numerów swoich członków.
Komisja wyborcza wylosowała też kandydatom w prawyborach numery. Rafałowi Trzaskowskiemu przypadła jedynka, Radosławowi Sikorskiemu - dwójka. Członkowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych będą głosować, wpisując w treści SMS-a jeden z tych numerów.
Wyłoniony w prawyborach kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta zaprezentuje swój program wyborczy 7 grudnia na Śląsku.
***
Kolejne osoby usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Collegium Humanum. Wśród nich jest prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i były europoseł Karol K. - informuje w komunikacie Prokuratura Krajowa. Zarzuty dotyczą korupcji, poświadczania nieprawdy w dokumentach w zamian za korzyści majątkowe, oszustw oraz powoływania się na wpływy.
Jacek Sutryk usłyszał zarzuty korupcji i oszustwa. Zarzut korupcyjny dotyczy wręczenia korzyści majątkowej rektorowi uczelni Collegium Humanum w zamian za uzyskanie poświadczającego nieprawdę dokumentu w postaci świadectwa ukończenia przez Jacka Sutryka studiów podyplomowych "Executive Master of Business Administration" bez ich faktycznego odbycia. Ponadto samorządowiec miał dopuścić się oszustwa, używając dyplomu MBA w celu zasiadania w Radach Nadzorczych. W ten sposób z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej w trzech spółkach samorządowych Jacek Sutryk miał uzyskać 230 tysięcy złotych nienależnego wynagrodzenia.
Byłemu eurodeputowanemu Karolowi K. przedstawiono między innymi zarzuty korupcyjne, związane z powoływaniem się na wpływy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w celu uzyskania pozytywnych opinii na prowadzenie filii dawnej uczelni Collegium Humanum w Pradze, Bratysławie i Andiżanie w Uzbekistanie, a w przypadku filii na Słowacji, pozytywnego rozpatrzenia sprawy w przedmiocie wydania opinii na kierunku pedagogika.
Wobec Jacka Sutryka i Karola K. zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.
Dotąd w toku śledztwa we wszystkich jego wątkach zarzuty przedstawiono łącznie 55 podejrzanym.
***
Na poranną audycję "Śniadanie w Trójce" w sobotę (16 listopada) o godz. 9.05 zaprasza Renata Grochal.
dm/wmk