Książka – ważny przyjaciel dziecka. Każde powinno ją mieć!
2024-11-03, 12:11 | aktualizacja 2024-11-03, 12:11
Chociaż wydaje się to niemożliwe, są jeszcze w Polsce dzieci, które nie mają książek. Akcja "Mała książka – wielki człowiek" polega na całkowicie bezpłatnym przekazywaniu im książek na własność.
Akcję "Mała książka – wielki człowiek" od 2017 roku prowadzi Instytutu Książki. Dzięki tej akcji do dzieci w różnym wieku w całej Polsce trafiło już ponad 5,5 miliona książek!
Posłuchaj
Miliony książek dla dzieci
Te książki trafiają do dzieci w różnych momentach. – Na oddziałach położniczych są przekazywane dzieciom, które się dopiero urodzą, w bibliotekach publicznych dzieciom w wieku przedszkolnym i w szkołach podstawowych dzieciom, które rozpoczynają edukację – mówi Gabriela Dul z Instytutu Książki. – Rocznie takich książek przekazujemy ok. 800 tysięcy. A od początku naszej kampanii przekazaliśmy już 5,5 miliona książek – oblicza.
Książka: wsparcie i przyjaciel
Dlaczego posiadanie i czytanie książek jest takie ważne? Co one dają dzieciom, czy i w jaki sposób pomagają?
– Książki pomagają dzieciom rozpoznawać, rozumieć i regulować emocje. Jeżeli dziecko zauważy, że bohater jego ulubionej książki jest do niego podobny, mierzy się z podobnymi wyzwaniami i problemami, to w tym świecie, który czasem bywa trudny i przerażający, ma takie poczucie: „Nie jestem z tym sam, inni też przeżywają podobne rzeczy” – tłumaczy gościni Zagadkowego Studia. – Co więcej, są w stanie znaleźć rozwiązane dla tych trudnych sytuacji, poradzić sobie z emocjami. Są w stanie znaleźć wspierających dorosłych, którzy przeprowadzą je przez te trudne sytuacje – zapewnia.
– I to bardzo wzmacnia poczucie własnej wartości u dziecka, ale też poczucie sprawczości, szukania rozwiązań, które pomogą poradzić sobie z tymi trudnymi rzeczami – dodaje.
Przeczytaj także:
- Ojcostwo. "Satysfakcja nieosiągalna dla mężczyzny w innych rolach"
- Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - "Ojce i Dziatki" w Sopocie. Moc atrakcji w programie
- Wspólne odkrywanie ojcostwa. Na XIII Forum Tato.Net [POSŁUCHAJ]
Tato, czytanie buduje więź!
Ale posiadanie książki to nie wszystko: trzeba jeszcze ją czytać. A co, jeśli dziecko jest za małe i nie umie jeszcze czytać? Wtedy oczywiście pomagają rodzice, którzy czytają dzieciom. A najlepiej – ojcowie. Dlaczego właśnie oni?
– W tym roku szczególny nacisk kładziemy na czytanie od narodzin: zachęcamy rodziców, aby czytali jak najwcześniej, już od narodzin, a nawet jeszcze wcześniej. W tym kontekście czytanie ojców jest szczególnie ważne. Kiedy rodzi się maluszek, mamom zwykle łatwiej przychodzi nawiązanie więzi: pomaga im biologia, czas ciąży, potem karmienie – wyjaśnia rozmówczyni Kasi Stoparczyk. – Ojcowie mają tutaj trudniej, muszą włożyć więcej wysiłku. I na przykład takim sposobem na budowanie silnej więzi z dzieckiem są wspólne rytuały, właśnie np. czytanie – wskazuje.
***
Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Gabriela Dul (Instytut Książki)
Data emisji: 3.11.2024
Godzina emisji: 9.08
pr/wmkor