Grzybośmieci wygenerowane przez AI: puszynka leśna, elektrus rdzawy i mobilka oponiasta
2024-10-30, 10:10 | aktualizacja 2024-10-30, 11:10
Lasy Państwowe wykorzystały sztuczną inteligencję do stworzenia kampanii #zabierz5zlasu, zachęcającej do oczyszczania lasów ze śmieci i przeciwdziałania ich zaśmiecaniu.
W 2023 roku Lasy Państwowe zapłaciły za wywóz śmieci z polskich lasów... 32,5 miliona złotych. Objętość wywiezionych śmieci to ponad 80 tysięcy metrów sześciennych. Problem śmieci w lasach to nie tylko strata pieniędzy, ale także trudne do oszacowania straty dla przyrody.
Posłuchaj
Kampania #zabierz5zlasu namawia do tego, aby nie śmiecić w lasach. Jeżeli podczas spaceru lub grzybobrania napotkamy jakieś śmieci, warto choć 5 z nich zabrać, sfotografować i wyrzucić do kosza.
Czytaj także:
- Dramatyczna sytuacja jeży: w Europie Zachodniej są już na skraju wyginięcia
- Jesienny spacer - sposób na zdrowie i zwiększenie kreatywności
- Grzybobranie: pyszna zabawa, podczas której trzeba jednak być ostrożnym
Po wykonaniu zadania należy nominować w mediach społecznościowych pięć kolejnych osób lub instytucji, aby włączyły się do akcji. W ten sposób możemy pomóc przyrodzie.
- Za te ponad 32 miliony złotych wydane w 2023 roku na sprzątanie polskich lasów byłoby można kupić na przykład 50 w pełni wyposażonych karetek - mówi Leopold Leśko z Nadleśnictwa Puławy. - Lasy Państwowe już po raz kolejny wychodzą z inicjatywą akcji sprzątania leśnych śmieci. W tym roku jest to akcja wygenerowana przez sztuczną inteligencję. Wygenerowanych zostało kilka sztucznie stworzonych grzybośmieci, z którymi leśnicy mają na co dzień do czynienia. W lasach puławskich najczęściej występujące grzybośmieci to: puszynka leśna, elektrus rdzawy i mobilka oponiasta - dodaje.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Łukasz Grabczak (Radio Lublin)
Data emisji: 30.10.2024
Godzina emisji: 6.42
dm/wmkor