Banknot 1000 złotych może trafić do obiegu. Co o nim wiemy?
2024-10-22, 11:10 | aktualizacja 2024-10-30, 11:10
Poznaliśmy przybliżony termin wprowadzenia banknotu o nominale 1000 złotych. Ze słów szefa Departamentu Emisyjno-Skarbowego NBP wynika, że ma on trafić do obiegu w 2026 roku. Nie wiemy jednak, jaki władca lub władczyni pojawi się na banknocie.
Pierwsze sygnały na temat wprowadzenia banknotu 1000 zł pojawiły się w 2021 roku. Wtedy to prezes NBP Adam Glapiński zapowiadał druk nowego banknotu przed końcem swojej kadencji. Trzy lata temu inflacja była jednak na innym poziomie, co miało wpływ na zmianę decyzji.
Posłuchaj
Po co nam banknot 1000 złotych?
- Potrzebujemy większych nominałów ze względu na inflację, która się latami kumuluje - wyjaśnia Krzysztof Kolany, analityk jednego z portali o tematyce finansów. - Od czasu, gdy wprowadzono banknot 500 złotych, oficjalny wskaźnik inflacji wzrósł o prawie 50 proc. W związku z tym ta "pięćsetka" już teraz jest zdewaluowana o 1/3 - ocenia ekspert.
- Szybszy chód to lepsze zdrowie? Zaskakujące odkrycie naukowców
- Presja czasu i zmęczenie: częste zjawiska w pracy kierowcy ciężarówki
Nowy banknot, być może nowy design
Nie wiemy na razie, czyj wizerunek przyozdobi banknot 1000 złotych. Jego projekt może jednak odbiegać od designu, który już znamy. - Seria banknotów, którą mamy od lat 90., czyli seria królów polskich stworzona przez Andrzeja Heidricha, nie będzie mogła być przez niego dokończona. Twórca wszystkich polskich banknotów już nie żyje - zwraca uwagę Przemysław Barbrich, rzecznik prasowy Związku Banków Polskich.
- Pewnie dobrze by było, jeśli u emitenta zapadnie taka decyzja, by pojawienie się takiego banknotu było nie tylko odpowiedzią na zagadnienie inflacyjne, ale też dostosowaniem się do nowych czasów. Być może do serii królów polskich właściwa by była któraś z polskich królowych - dodaje.
Kto pojawi się na banknocie 1000 złotych?
Pójście z duchem czasu oznaczałoby, że najpewniej na nowym banknocie pojawi się Jadwiga Andegaweńska. Niewykluczone jednak, że twórcy postawią na innego z władców polskich. Można też odejść od tej zasady, a na banknocie umieścić wizerunek innego zasłużonego Polaka czy Polki. - Jeżeli miałaby występować jakaś głowa lub postać, bardziej bym tam widział jakiegoś władcę polskiego - ocenia Ryszard Konrad z Warszawskiego Centrum Numizmatycznego. - Mamy ten ciąg od Mieszka I i Bolesława Chrobrego do Jana III Sobieskiego. Z tego, co wiem, pan Andrzej Heidrich zaprojektował taki banknot 1000 złotych; zapewne jest tam głowa władcy albo władczyni. Może to być królowa Jadwiga - wyjaśnia.
- Królowie, którzy w mojej opinii byliby godni znalezienia się na banknocie, już się skończyli. Jan III Sobieski był ostatnim takim władcą - komentuje Krzysztof Kolany. - Natomiast nie musi to być król, a na przykład marszałek Józef Piłsudski. Pamiętajmy też, że nie ma żadnego obowiązku zachowania chronologii; możemy wrócić do któregoś z pominiętych władców: Władysława Łokietka czy Stefana Batorego - przypomina analityk.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 22.10.2024
Godzina emisji: 7.40
qch/wmkor