"Bajki robotów" na ścianach wrocławskich kamienic
Tegoroczny Kinomural skupił się na futuryzmie, androidach i sztucznej inteligencji. W ramach wydarzenia na budynkach wrocławskiego Nadodrza pojawiły się wizualne prezentacje.
Kinomural 2024 - "Bajki robotów" na ścianach wrocławskich kamienic
Foto: mat. prasowe
Przez weekend tysiące osób odwiedziło tegoroczny Kinomural podziwiając efektowne ruchome obrazy prezentowane na ścianach budynków wrocławskiego Nadodrza. Był to pokaz sztuki wizualnej na naprawdę wielkim ekranie.
Kinomural 2024 - inspiracja futuryzmem i sztuczną inteligencją
Motywem tegorocznego festiwalu był futuryzm, sztuczna inteligencja i science fiction. Twórcy czerpali m.in. z twórczości Stanisława Lema i jego "Bajek robotów".
Czytaj także:
- Gdy zapada noc, ściany się budzą... podczas Kinomuralu
- Tajemnica Wandy Rutkiewicz. Premiera filmu o słynnej polskiej himalaistce
- Adele i "Chasing Pavements": od niewiernego partnera do wielkiego przeboju
19 i 20 października do Wrocławia na Kinomural po raz kolejny przyjechali artyści sztuki nowych mediów z całego świata. Tym razem przywieźli ze sobą opowieści o androidach, o tych niezwykłych istotach szukających swego miejsca wśród ludzi, o robotach, cyborgach, maszynach próbujących zrozumieć, czym są uczucia, i o kosmicznej przyszłości, która nadchodzi. Mury wrocławskich kamienic przemieniły się w wielkoformatowe projekcje, a ulice wokół nich zapełniły się tysiącami widzów. Na dwa wieczory Przedmieście Odrzańskie zmieniło się po raz kolejny w gigantyczną, futurystyczną galerię pod gołym niebem.
- Naszą idéą fixe zawsze było science fiction - mówi Bartek Bartos, dyrektor Kinomuralu. - Na pewno scena otwierająca "Łowcę Androidów", kiedy widzimy Los Angeles nocą i gigantyczne projekcje, to był obraz, który po prostu we mnie utkwił i zaczął kiełkować. Stąd jest na pewno Kinomural - dodaje.
- Moja praca "Dobranocka robotów" jest próbą zrozumienia, jakie bajki oglądałyby małe roboty przed pójściem spać - mówi Hubert Kurkiewicz, jeden z artystów Kinomuralu 2024. - Pomyślałem, że małe roboty też muszą coś oglądać przed umyciem swoich robotycznych zębów. Zrobiłem taki abstrakcyjny strumień różnych myśli, blasków i kolorów - dodaje.
To wrocławskie wydarzenie artystyczne, które nie ma odpowiednika na całym świecie, w tym roku było odpowiedzią na rosnące zainteresowanie sztuką nowych mediów. Prezentowane dzieła audiowizualne były w większości nienarracyjne i widz musiał uruchomić własną wyobraźnię. Trójka była medialnym patronem Kinomuralu.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadziła: Robert Grzędowski
Autor materiału: Mateusz Łapot
Data emisji: 21.10.2024
Godziny emisji: 8.46
dm/wmkor