Gdy zapada noc, ściany się budzą... podczas Kinomuralu

Jest taka noc, kiedy we Wrocławiu ożywają… budynki. Kinomural to wydarzenie, które odbywa się corocznie od 2019 roku.

Gdy zapada noc, ściany się budzą... podczas Kinomuralu

Kinomural 21-22.09.2024

Foto: mat. prasowe

Kinomural powstaje z połączenia sztuki nowych mediów z tkanką miejską. To projekt wpisujący się w ideę site-specific - projekcje są ściśle zintegrowane z miejscem wyświetlania.


Gdy zapada noc, ściany się budzą... podczas Kinomuralu (Trójka/Terra Kultura)
9:48
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Żywe" budynki

Puste ściany budynków starych dzielnic Wrocławia zamieniają się tej nocy w wielkie ekrany, na których powstają ruchome murale. W ten sposób powstaje gigantyczną audiowizualna galeria pod gołym niebem. 


Bracia Bartos

Pomysłodawcami Kinomuralu są bracia Bartos. Od wielu lat zajmują się sztuką filmową. Piotr jest reżyserem, operatorem i artystą eksperymentującym ze sztukami wizualnymi. Bartek - reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym.


Dwie noce z Kinomuralem

Tegoroczny Kinomural odbędzie się na Przedmieściu Odrzańskim w dniach 21 i 22 września i potrwa aż dwie noce. To odpowiedź na rosnące zainteresowanie wydarzeniem i sztuką nowych mediów na świecie. Na publiczność czekać będzie sześć wielkoformatowych ścian projekcyjnych. Gościem specjalnym będzie Kidmograph, który na co dzień pracuje z takimi gwiazdami jak: The Strokes, Kanye West, Justin Bieber czy The Weeknd.



– Kinomural zrodził się z szaleństwa - mówi Bartek Bartos, dyrektor Kinomuralu. - W pewnym momencie stwierdziliśmy, że to chyba jest ten moment, że trzeba to odpalić. Teraz mamy już szóstą edycję, pierwsza była w 2019 roku. Teraz wygląda to okazale. Zamykamy ruch w starej dzielnicy Wrocławia Przedmieście Odrzańskie, wyłączamy światła miejskie. Między tymi starymi kamienicami istnieją puste miejsca i te boczne ściany stają się naszymi ekranami, na których pokazujemy ruchome murale. To wszystko staje się enklawą sztuki nowych mediów, zamknietą przestrzenią poza rzeczywistością - dodaje. 

Trojka jest medialnym patronem Kinomuralu. 




Czytaj także: 


W audycji "Terra Kultura" mówiliśmy także o innych wydarzeniach kulturalnych. 

Maniucha Bikont wydaje nową płytę "Porządki”

Album oparty jest na jej wieloletniej przygodzie z muzyką tradycyjną, poszerzonym o elektronikę, wielogłos, autorskie teksty, repetycje. Maniucha Bikont opowiedziała o swojej nowej płycie. 


Avant Art

We Wrocławiu 17 września rozpoczyna się się Avant Art Festival, międzynarodowy festiwal na którym elektronika, awangarda i eksperymenty muzyczne połączą się z filmem i sztukami wizualnymi. Po Wrocławiu Avant zagości jeszcze w Warszawie i Lublinie. O festiwalu opowiadał Kostas Georgakopulos.


Nowa Europa . GŁÓŚNIEJ! 

GŁÓŚNIEJ! To hasło wywoławcze tegorocznego 5. Międzynarodowego Festiwalu Nowa Europa w Nowym Teatrze w Warszawie. Od września do grudnia będą miały tu miejsce spotkania z ważnymi, odważnymi i uważnymi twórcami teatru europejskiego i światowego. O festiwalu opowiadała Olga Drygas, współkuratorka festiwalu.



Vintage Photo Festival

Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej potrwa do 6 października w Bydgoszczy. W ramach festiwalu zaplanowano 38 wydarzeń w 14 różnych lokalizacjach. O festiwalu opowiadała Katarzyna Gębarowska. 

Taniec i niepełnosprawność - przekraczanie granic

W Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi, gdzie w październiku odbędą się laboratoria warsztatowo-twórcze w ramach projektu Taniec i niepełnosprawność - przekraczanie granic.  


***

Tytuł audycji: Terra Kultura
Autorka: Agnieszka Obszańska
Gość: Bartek Bartos (dyrektor Kinomuralu)
Data emisji: 13.09.2024
Godzina emisji: 13.08

dm/kk 

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.