Trójka|Wszystko Wszędzie Teraz
"Miasto. Europa. Przyszłość". Kultura i słowo na 11. Igrzyskach Wolności
2024-10-19, 15:10 | aktualizacja 2024-10-19, 15:10
Tym razem "Wszystko Wszędzie Teraz" zawitało do Łodzi na Igrzyska Wolności. Jedenasta edycja wydarzenia, której partnerem głównym jest Polskie Radio, odbywa się w dniach 18-20 października. W programie imprezy nie zabrakło miejsca dla świata kultury, o której rozmawialiśmy w audycji Katarzyny Borowieckiej.
Igrzyska Wolności to wydarzenie, które co roku przyciąga ludzi ciekawych świata, spragnionych otwartych dyskusji i nowych idei. To miejsce rozmowy na temat najważniejszych wyzwań, przed którymi stoją współczesne społeczeństwa Zachodu, a także przestrzeń twórcza dla ludzi kultury, biznesu i życia publicznego. Organizatorami są przedstawiciele Liberte - organizacji pozarządowej zrzeszającej osoby połączone takimi ideami jak demokracja liberalna, społeczeństwo otwarte i państwo prawa. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem: "Miasto, Europa, Przyszłość!"
Czytaj także: Polskie Radio Partnerem Głównym Igrzysk Wolności. Relacje i audycje specjalne
Źródło: Liberté! Talks/YouTube
Filmowa odsłona Igrzysk Wolności
Gośćmi Katarzyny Borowieckiej w audycji "Wszystko Wszędzie Teraz" byli między innymi Izabela Zubrycka (reżyserka filmu "Garstka ziemi") i Szymon Ruczyński (reżyser filmu "W lesie są ludzie") - adepci sztuki filmowej ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Ich filmy są wyświetlane, razem z innymi wielokrotnie nagradzanymi filmami studentów łódzkiej filmówki, w Sekcji Filmowej, towarzyszącej Igrzyskom Wolności.
- Miasta a prowincje. Dyskusja o społecznym podziale na Igrzyskach Wolności w Łodzi
- Igrzyska Wolności 2024. "Każdy naprawdę znajdzie coś dla siebie"
- Cieszę się, że mogę tu zaprezentować mój film. Wydaje mi się, że to produkcja na temat; opowiada o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Jestem z Białowieży, znam tę sytuację osobiście. Bardzo mi zależy, aby ten temat powracał i istniał w świadomości ludzi - przyznaje Szymon Ruczyński. - Ciekawie się złożyło, bo Szymon jest z Białowieży, a ja spod Białegostoku. Oboje zrealizowaliśmy swoje filmy związane z tą częścią Polski. (...) Myślę, że mój film może wchodzić w ciekawą dyskusję. Porusza tematy związane ze starą obyczajowością i religijnością. Wydaje mi się, że może on ciekawie wejść w dyskusję; zadawać pytania, czy tej przeszłości w ogóle potrzebujemy - dodaje Izabela Zubrycka.
Posłuchaj
Solidarność kobiet w świecie muzyki
Igrzyska Wolności to również muzyka. Jeden z paneli dotyczył kobiecej solidarności w branży muzycznej, a jego moderatorką była dyrektorka-redaktorka naczelna Trójki Agnieszka Szydłowska. W gronie prelegentek znalazły się Natalia Przybysz, Angelika Kucińska i Alex Freiheit, które podzieliły się swoimi doświadczeniami z różnych perspektyw muzycznej sceny. O swoim spojrzeniu na sytuację kobiet w branży muzycznej w audycji opowiedziała również Magdalena Fijałkowska.
Posłuchaj
Jakub Rużyłło - specjalista od słów
W programie 11. Igrzysk Wolności znalazł się między innymi panel z udziałem Jakuba Rużyłły. Starzy słuchacze Trójki mogą pamiętać jego audycję "Tony z betonu". Dziś pracuje on jako scenarzysta, który na koncie ma m.in. seriale "The Office PL" i "1670".
Udział twórcy w Igrzyskach Wolności był okazją do rozmowy o pracy scenarzysty i jego najbliższych planach. Niedawno zapowiedziano serial "Gąska", gdzie w głównej roli wystąpi Tomasz Kot; co więcej, trwają prace nad kolejnym sezonem opowieści o Janie Pawle i innych mieszkańcach wsi Adamczycha. - Scenarzysta żyje trochę poza tym właściwym cyklem, który ludzie kojarzą z powstawaniem filmu. Cała ekipa tworzy film, potem jest jego premiera; scenariusz natomiast często powstaje dużo wcześniej. Scenarzysta jest trochę taką samotną wyspą w tym wszystkim - przyznaje Jakub Rużyłło.
Posłuchaj
Splat!Film Fest - festiwal kina grozy
- To z jednej strony duża satysfakcja, ale też myśl, że to dziesiąta edycja, a są kraje, gdzie festiwale kina gatunkowego dobijają do 60 lat. To też trochę nam mówi o podejściu do kina gatunkowego w Polsce. Jest może nie do końca rozumiane, ale widzów jest sporo i to zawsze duża frajda, by robić dla nich kolejne edycje - zaznacza Monika Stolat, twórczyni i dyrektorka Splat!Film Fest, który zrzesza miłośników kina grozy.
Jubileuszowa, dziesiąta edycja festiwalu startuje 24 października. W tym roku wydarzeniu dumnie patronuje radiowa Trójka. O wybranych, najciekawszych pozycjach z programu (a w nim m.in. ponad 40 filmów pełnometrażowych!) Monika Stolat opowiedziała w audycji.
Posłuchaj
"Vinci 2" - co wiemy o filmie?
Na zakończenie audycji przenieśliśmy się z Łodzi do Krakowa. Tam trwają zdjęcia do filmu "Vinci 2". Premiera kontynuacji kultowego filmu Juliusza Machulskiego zaplanowana jest na 2025 rok. Do swojej roli powraca między innymi Borys Szyc; aktor w rozmowie z Katarzyną Borowiecką opowiedział, jak czuje się, wracając po 20 latach do postaci "Szerszenia".
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Wszystko wszędzie teraz
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Izabela Zubrycka i Szymon Ruczyński (Szkoła Filmowa w Łodzi), Jakub Rużyłło (scenarzysta), Magdalena Fijałkowska (dziennikarka), Natalia Przybysz, Angelika Kucińska i Alex Freiheit (artystki i dziennikarki, uczestniczki panelu "Muzyczna solidarność kobiet"), Monika Stolat (twórczyni i dyrektorka Splat!Film Fest), Borys Szyc (aktor)
Data emisji: 19.10.2024
Godzina emisji: 13.00-15.00
qch/wmkor