Reklama

reklama

Miasta a prowincje. Dyskusja o społecznym podziale na Igrzyskach Wolności w Łodzi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miasta a prowincje. Dyskusja o społecznym podziale na Igrzyskach Wolności w Łodzi
Igrzyska Wolności w Łodzi to interdyscyplinarne forum kulturalne i intelektualneFoto: Mat. pras.

Jedenasta edycja Igrzysk Wolności będzie przebiegać pod hasłem "Miasto. Europa. Przyszłość". Patronem wydarzenia jest Polskie Radio; jednym z tematów, nad którymi zastanowią się eksperci, będą różnice, bądź ich brak, między miastem, wsią i prowincją.

Igrzyska Wolności odbędą się w Łodzi w dniach 18-20 października 2024 roku. Podczas jedenastej edycji imprezy, pod hasłem "Miasto. Europa. Przyszłość", organizatorzy spodziewają się prawie trzech tysięcy uczestników. Będą oni mieli szansę wysłuchać wystąpień blisko pięciuset prelegentów. Będzie wśród nich m.in. para znakomitych pisarzy, Anna Brzezińska i Andrzej Sapkowski, którzy pojawią się na otwarciu Igrzysk. Do Łodzi przyjedzie też Carlos Moreno, twórca koncepcji tzw. piętnastominutowych miast, zyskującej popularność na całym świecie.

Posłuchaj

5:16
Miasta a prowincje. Dyskusja o społecznym podziale na Igrzyskach Wolności w Łodzi (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przez dwa i pół dnia 2830 uczestników wydarzenia wysłucha 486 prelegentów. Jednym z nich będzie Sławomir Kalinowski, profesor w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, który w niedzielę (20.10) będzie jednym z prelegentów panelu "Miasta i prowincja: Jak przezwyciężyć kluczowy podział dzielący społeczeństwa Zachodu?". - Igrzyska pokazują, że można rozmawiać międzypartyjnie i międzypokoleniowo. [...] Wszystkie panele, które odbywają się od piątku do niedzieli, są interesujące - podkreśla w Trójce prof. Sławomir Kalinowski.

Najczęściej czytane

Wsi spokojna, wsi wesoła, wsi zmieniająca się

- Zakładamy, że są różnice między miastem a prowincją czy wsią i jesteśmy w stanie je przezwyciężyć. W naszym potocznym myśleniu ta wieś jest sielska; produkuje się tam wyroby rolne i można tam odpoczywać. A przecież wieś to bardzo szerokie i złożone pojęcie - opowiada ekspert. 

Jak zaznacza rozmówca Roberta Grzędowskiego, wsie są zróżnicowane i wciąż się zmieniają. Trudno jednak powiedzieć, czy jesteśmy w stanie zlikwidować różnice między nimi i dużymi miastami. Równie ważne jest jednak pytanie o to, czy różnice są tak widoczne.


Co różni wsie i miasta?

- Mówi się ładnie, że ta wieś jest zgentryfikowana, upodabnia się do tych miast. [...] Bardzo często te cechy i zachowania ludzkie są identycznie. Ale jeśli już popatrzymy na prawdziwą prowincję, wieś peryferyjną, to różnice są bardzo widoczne. Ta wieś się starzeje, młodzi ludzie z niej uciekają. Są tam mniejsze perspektywy, możliwości dojechania do dużych miast i korzystania z pewnych usług. Tu pojawia się kolejne pytanie: jak duże są te odległości i zaniedbania i czy da się je rozwiązać - komentuje gość radiowej Trójki.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gość: prof. Sławomir Kalinowski (Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN)
Data emisji: 16.10.2024
Godzina emisji: 7.41

qch/wmkor

Polecane