Reklama

reklama

Głód na świecie – wstydliwy problem nie do rozwiązania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Głód na świecie – wstydliwy problem nie do rozwiązania
Szacuje się, że ponad 700 mln ludzi cierpi głódFoto: Shutterstock/addkm

Choć na świecie jest dość jedzenia, by starczyło dla wszystkich, głód cierpią wciąż wielkie rzesze ludzi. Pomoc próbują im nieść organizacje humanitarne, takie jak Polska Misja Medyczna. Robią to przez cały rok, nie tylko w obchodzonym 16 października Światowym Dniu Żywności. 

Wg szacunków ONZ w 2023 roku głód cierpiały 733 mln osób na całym świecie. Ten problem dotyka przede wszystkim ubogie kraje afrykańskie, ale także dynamicznie rozwijające się Chiny czy Indie. Osobną kwestią, na którą zwracają uwagę eksperci, jest złe odżywianie, które może dotyczyć nawet 2 mld ludzi, w tym mieszkańców bogatych Stanów Zjednoczonych i Europy.

– To osoby, które mają dostatecznie dużo kalorii i dosyć dużo jedzenia. Ale jest to jedzenie, które nie dostarcza im właściwych składników odżywczych – tłumaczy Jakub Belina-Brzozowski z Polskiej Misji Medycznej.


Posłuchaj

5:46
Głód na świecie – wstydliwy problem nie do rozwiązania (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Afryka wciąż niedożywiona

Regionem, w którym temat głodu powraca regularnie od kilkudziesięciu lat, jest Afryka subsaharyjska. Na nic zdały się wielkie koncerty Live Aid i krótkotrwałe zrywy mieszkańców sytego świata, mające nieść pomoc głodującym mieszkańcom Etiopii. Kraj ten cierpi z powodu zmian klimatycznych, a na dodatek targany jest konfliktami zbrojnymi.

– W Etiopii w latach 2020-22 mieliśmy jedną z najbardziej krwawych wojen domowych na świecie, która umknęła trochę naszej uwadze, bo wtedy mierzyliśmy się z kryzysem COVID-19. Szacuje się, że w tej wojnie zginęło ponad pół miliona osób, głównie cywili – przypomina gość Trójki.

Polska Misja Medyczna działa w stolicy Etiopii Addis Abebie, gdzie w miejscowym szpitalu pomaga w terapeutycznym dożywianiu noworodków. To właśnie one są najbardziej narażone na śmierć głodową. Organizacja działa m.in. dzięki darowiznom, które można przekazywać za pośrednictwem strony internetowej. – Dosłownie sto kilkadziesiąt złotych pozwala na jedną kurację noworodka, która może mu uratować życie i zdrowie – mówi Jakub Belina-Brzozowski.

Globalny system do zmiany

Na ironię zakrawa fakt, że na świecie produkuje się wystarczająco dużo jedzenia, by wykarmić wszystkich ludzi. Jak pisze w swoim raporcie ONZ, pożywieniem marnowanym każdego dnia przez mieszkańców bogatszej części świata mogliby się nasycić ci, którzy cierpią głód w jego innych, mniej zamożnych rejonach.

– Problemem jest nasz globalny system żywnościowy i to, jak tę żywność rozdzielamy. Tu są potrzebne porozumienia na bardzo wysokim poziomie międzynarodowym. To mogłoby rzeczywiście rozwiązać problem głodu na świecie, wyłączając oczywiście sytuacje najbardziej krytyczne, jak wojny czy katastrofy naturalne. Niestety, do tego potrzeba konsensusu, który na razie trudno jest osiągnąć – zauważa gość "Zapraszamy do Trójki". 

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzący: Piotr Łodej
Gość: Jakub Belina-Brzozowski (Polska Misja Medyczna)
Rozmawia: Monika Suszek
Data emisji: 16.10.2024
Godzina emisji: 16.39

kc

Polecane