Noc Bibliotek po raz dziesiąty: okazja do integracji i nietypowej promocji czytelnictwa
2024-10-11, 13:10 | aktualizacja 2024-10-11, 15:10
Przed nami dziesiąta, jubileuszowa edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Odbędzie się ona w piątek 11 października. W akcję tym razem włączyło się blisko 1500 ośrodków w całej Polsce, ale i za granicą. Hasłem przewodnim tegorocznej odsłony imprezy jest "Moc bibliotek".
W ramach akcji organizatorzy chcą skierować światło na biblioteki i przez to pokazać moc literatury i siłę lokalnej społeczności. W inicjatywie mogą wziąć udział wszystkie tego typu placówki. W gronie uczestników mile widziane są biblioteki szkolne, publiczne, pedagogiczne, wyższych uczelni czy parafialne i wszelkie inne placówki. Akcji towarzyszy inicjatywa "Podziel się książkami"; ma ona zachęcić czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.
Posłuchaj
- Jak zaczynaliśmy organizację Nocy Bibliotek dziesięć lat temu, to właściwie niemożliwe było, aby biblioteki były otwarte w nocy. Teraz są takie, które właściwie czekają na czytelników przez całą dobę - opowiada Katarzyna Sołtan-Młodożeniec, krajowa koordynatorka akcji Noc Bibliotek.
- Kradzieże rowerów są coraz większą plagą. Jak chronić swój jednoślad?
- Temperaturowy paradoks w środkach komunikacji miejskiej
Nietypowa promocja czytelnictwa i lokalność
Wybrana przez organizatorów pora na odwiedzenie biblioteki jest nietypowa. Jak jednak wyjaśnia gościni radiowej Trójki, to pretekst do zachęcenia w niecodzienny sposób do tego, by chętniej sięgać po książki. - Nocna pora od razu wywołuje pewne skojarzenia: noce grozy, detektywów, kryminały i tak dalej. [...] Ale w wielu bibliotekach odbywają się imprezy silent disco między regałami, gdzie można wybrać sobie ścieżkę dźwiękową związaną z danym gatunkiem literackim. Każdy tańczy do ulubionego gatunku, a jednocześnie razem się bawimy - wyjaśnia koordynatorka Nocy Bibliotek.
Jednocześnie, jak podkreśla rozmówczyni Roberta Grzędowskiego, akcja jest okazją do integracji lokalnych społeczności. - Bardzo stawiamy na lokalność. Nie zachęcamy do tego, by tak jak przy cudownej Nocy Muzeów wędrować na drugi koniec miasta lub jeszcze dalej, ale by sprawdzić, co się dzieje w lokalnej bibliotece.
Kondycja bibliotek w Polsce
W dobie audiobooków i książek dostępnych w wersji cyfrowej może się wydawać, że biblioteki lata świetności mają za sobą. Okazuje się jednak, że życie powoli tam rozkwita, choć do wyróżniającej się na tym polu Finlandii nam jeszcze brakuje. - Są wspaniałe biblioteki, wnętrza, zasoby i osoby. To porównanie to Finlandii jest ważne; na stulecie swojej niepodległości Finowie wybudowali wspaniałą, nowoczesną bibliotekę. My świętowaliśmy w różny sposób, ale niestety nie taki. Mamy do czego dążyć, chociaż w wielu mniejszych miejscowościach zmieniły się przestrzenie i zasoby. Zmieniło się też podejście; to miejsce ciszy, relaksu, ale przede wszystkim bezpłatnego wypożyczenia książek - opowiada gościni radiowej Trójki.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gościni: Katarzyna Sołtan-Młodożeniec (krajowa koordynatorka akcji Noc Bibliotek)
Data emisji: 11.10.2024
Godzina emisji: 7.13
qch/wmkor