Kradzieże rowerów są coraz większą plagą. Jak chronić swój jednoślad?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kradzieże rowerów są coraz większą plagą. Jak chronić swój jednoślad?
Rowery są coraz częściej kradzione: zarówno te tanie, jak i te "wypasione" czy elektryczneFoto: Shutterstock

Rosnąca świadomość ekologiczna oraz coraz gęstsza sieć ścieżek rowerowych w miastach sprawia, że chętniej przesiadamy się na jednoślady. Niestety, równocześnie coraz więcej rowerów zostaje skradzionych.

Zjawisko narastającej fali kradzieży rowerów potwierdzają również policjanci z całej Polski. I wskazują, że nie ma reguły: znikają zarówno te najtańsze, jak i te średniej wartości, ale i najdroższe. Oraz elektryczne.


Posłuchaj

3:57
Narasta fala kradzieży. Giną rowery, ale jest tez coraz więcej włamań (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Roweru bez zabezpieczenia to rower stracony

– Złodzieje kradną rowery z hal garażowych, klatek schodowych, piwnic, balkonów, sprzed budynków, a także z posesji. Rower można również łatwo stracić na ulicy, w parku oraz kiedy zostawimy "na chwilę" bez zabezpieczenia przed sklepem – ostrzega nadkomisarz Piotr Świstak z Komendy Głównej Policji.

Bo złodzieje czekają na takie okazje: rowery zostawione bez dobrego zamknięcia lub w mało widocznym miejscu. – Mieliśmy klienta, który miał rower przypięty dobrym zabezpieczeniem do barierki na klatce schodowej tuż przed swoim mieszkaniem. I w środku dnia, między godz. 12 a 15, ktoś przyszedł i przepiłował… barierkę i ten rower ukradł – opowiada Piotr Łuczyński, właściciel serwisu rowerowego w Warszawie. – Rower elektryczny, o wartości ponad 10 tys. złotych – dodaje.

Przeczytaj także:


Osiedla zamknięte nie są już bezpieczne

Okazuje się bowiem, że nawet tzw. osiedla zamknięte nie są już bezpieczne: pojawia się coraz więcej doniesień o włamaniach albo próbach włamań także tam. – To dla nas duże zaskoczenie, bo przyzwyczailiśmy się do tego, że na osiedlu do pewnego momentu nic takiego się nie działo. Ale ostatnio dość często na forum mieszkańców są informacje o próbie włamania albo kradzieży rzeczy wystawionych na korytarzu – mówi pani Justyna, mieszkanka osiedla zamkniętego, która sama przeżyła próbę włamania do swojego mieszkania. – Giną wózki, rowery, były włamania do samochodów w garażach – wymienia.

Uważaj na niepozorne znaczki

Nadkomisarz Świstak radzi, aby być ostrożnym i zwracać uwagę nawet na niepozorne znaczki bądź kamyki w pobliżu domu czy mieszkania. – Złodzieje, oznaczając mieszkania, które chcą okraść, używają prostego i dość starego systemu znaków: mogą do tego używać kredek bądź niewielkich kamyczków – ostrzega. – Krzyż oznacza, że istnieje plan włamania, symbol diamentu oznacza niezamieszkały dom, do którego można się łatwo włamać, pięć małych kółek bądź pięć małych kamyków sygnalizuje pieniądze, trójkąt wskazuje na samotną kobietę w mieszkaniu, a zygzakiem oznacza się obecność psa na posesji – tłumaczy.

Jak się zabezpieczyć?

Przede wszystkim należy być czujnym i uważnie obserwować otoczenie mieszkania lub domu, zwracać uwagę na obce osoby. Poza tym warto zainstalować odpowiednie zamki, przydatny również będzie monitoring. A do tego ubezpieczenie: zarówno mieszkania, jak i roweru.

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski
Data emisji: 10.10.2024
Godzina emisji: 17.21

pr/wmkor

Polecane