Reklama

reklama

Temperaturowy paradoks w środkach komunikacji miejskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Temperaturowy paradoks w środkach komunikacji miejskiej
Temperatura w komunikacji miejskiej bywa nieadekwatna do tej na zewnątrzFoto: rz shutterstock / New Africa

Dlaczego temperatury w środkach komunikacji miejskiej są często zupełnie oderwane od tego, co dzieje się za oknem? Czy ogrzewanie musi być tak intensywne? Czy są przepisy regulujące wysokość temperatury w autobusach i tramwajach? 

Wychodzimy rankiem do pracy, temperatura już raczej jesienna niż letnia, więc na głowie czapka, na szyi szalik... Wchodzimy do tramwaju czy autobusu, a tam temperatura raczej letnia niż jesienna. Potem wystarczy tylko wyjść z powrotem na zimne, i przeziębienie gotowe. Dlaczego tak jest i czy można to zmienić? Kto odpowiada za temperaturę w środkach komunikacji miejskiej?  


Posłuchaj

4:18
Temperaturowy paradoks w komunikacji miejskiej (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Od czego zależy temperatura w środkach transportu?  

Jak się okazuje, temperatura w środkach transportu zależy w dużej mierze od... wieku danego autobusu czy tramwaju. 


Czytaj także: 


- W nowszych autobusach klimatyzacja jest automatyczna. W starszych typach autobusów klimatyzacja jest uruchamiana ręcznie przez kierowcę, na polecenie centrali ruchu - mówi Tomasz Kunert, rzecznik ZTM Warszawa. - W najstarszych typach tramwajów w ogóle nie ma klimatyzacji, jest tylko wentylacja. Podobnie w wagonach metra. Tam są tylko urządzenia służące wymianie powietrza - dodaje. 


  


- Codziennie monitorujemy sytuację pogodową - mówi Jarosław Perduta z MPK Wrocław. - Przed wyjazdem tramwajów i autobusów sprawdzane są wskazania dotyczące temperatury odczuwalnej. Jeżeli wynosi ona 5 stopni lub mniej, to kierowcy otrzymują polecenie włączenia ogrzewania - dodaje. 



- Kiedy jesteśmy w pomieszczeniu, gdzie jest bardzo gorąco, i wychodzimy na zewnątrz, gdzie jest zimniej, to nasz organizm tego nie lubi - dodaje dr Magdalena Młynarczyk z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. - Zakłada się, że optymalna różnica temperatur powinna wynosić 3-5 stopni. Kiedy przekraczamy tę wartość, nasz układ termoregulacji odczuwa to jako dyskomfort. Może to powodować m.in. przeziębienia - dodaje.  


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Jacek Frentzel
Data emisji: 9.10.2024
Godzina emisji: 6.50

dm/wmkor

Polecane