"Trenowane" genetycznie bakterie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trenowane" genetycznie bakterie
Bakterie Escherichia coliFoto: Jarun Ontakrai/Shutterstock.com

W kolejnym odcinku "Pikniku Naukowego" Monika Suszek zajęła się tematem genetycznie modyfikowanych bakterii, które mogą być przydatne dla człowieka. 

Posłuchaj

"Trenowane" genetycznie bakterie (Trójka/Piknik Naukowy)
+
Dodaj do playlisty
+

Bakterie to nie tylko patogeny wieszczące choroby. Są również takie bakterie, które są przydatne dla człowieka. Można je także odpowiednio genetycznie "wytrenować" i użyć w przemyśle farmaceutycznym. 


Posłuchaj

4:06
"Trenowane" genetycznie bakterie (Trójka/Piknik Naukowy)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bakterie można oswoić 

Z bakteriami żyjemy od wielu tysięcy lat. Najwyższy czas, aby przestać się ich obawiać i zacząć wykorzystywać ich właściwości. Po prostu trzeba je "wytrenować". 


Najczęściej czytane

- To tresowanie bakterii trwa już wiele, wiele lat - mówi dr Maria Mazurkiewicz-Pisarek z Politechniki Warszawskiej. - Już 4 tysiące lat p.n.e. w Chinach bakterie były wykorzystywane do produkcji serów, procesów fermentacji, kiszonek, sosów sojowych. Po odkryciu struktury DNA i opracowaniu metody PCR zaczęła się rozwijać biotechnologia. W szybki i łatwy sposób zaczęliśmy powielać geny i tworzyć odpowiednie geny - dodaje.

- Cały czas z tego korzystamy, to jest nieodzowny element naszej pracy z bakteriami - dodaje Magdalena Janczewska. - Bakterie mają taką dwojaką naturę, bo można je jednocześnie kochać i ich nie cierpieć. Nasze wytresowane bakterie już się przydają w produkcji wielu medykamentów. W bakteriach jest produkowana m.in. insulina, hormon wzrostu czy toksyna botulinowa. Tworzymy coraz bardziej skomplikowane bakterie, zmieniamy je tak, aby zjadały to, co jest niekorzystne dla człowieka - dodaje.   


***

Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 10.10.2024
Godzina emisji: 10.30

dm/wmkor

Polecane