Reklama

reklama

Czy możliwości druku 3D są nieograniczone?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy możliwości druku 3D są nieograniczone?
Budynek wydrukowany przez drukarkę 3D to już rzeczywistośćFoto: shutterstock/Andrey Suslov.j

Drukarki 3D nie są już nowością i coraz częściej wykorzystuje się je do produkcji różnego rodzaju mniej lub bardziej skomplikowanych konstrukcji. Jak rysuje się przyszłość drukarek 3D? O tym w trójkowym cyklu Piknik Naukowy.

Posłuchaj

Czy możliwości druku 3D są nieograniczone? (Trójka/Piknik Naukowy)
+
Dodaj do playlisty
+

Historia druku 3D sięga początku lat 80. ubiegłego wieku. Od tamtego czasu ten sposób druku bardzo się rozwinął i pojawiło się wiele nowych metod. Wszystkie są wykorzystywane do tworzenia trójwymiarowych obiektów na podstawie cyfrowych modeli. 


Posłuchaj

5:09
Czy możliwości druku 3D są nieograniczone? (Trójka/Piknik Naukowy)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Druk przyszłości

Podczas Festiwalu Nauki w Warszawie można było nie tylko dowiedzieć się o nowoczesnych metodach druku 3D, ale też samemu spróbować coś wydrukować i przekonać się o wielkich możliwościach współczesnych drukarek 3D.  


Czytaj także: 


- To jest w miarę proste zjawisko pozwalające na formowanie dowolnych kształtów z polimerów - mówi Remigiusz Nowacki, doktorant z Politechniki Warszawskiej. - Podgrzewamy nasz polimer i możemy go formować, tak jak plastelinę. To tworzywo sztuczne nazywane jest termoplastem, ponieważ możemy wielokrotnie je podgrzewać, bez większej utraty właściwości mechanicznych - dodaje. 


Druk bez ograniczeń

Możliwości druku 3D są niemal nieograniczone, a rozwój tej technologii jest bardzo dynamiczny W przyszłości z pewnością druk 3D będzie jeszcze bardziej precyzyjny i wydajny, co pozwoli na tworzenie jeszcze bardziej złożonych i zaawansowanych przedmiotów, a nawet dużych konstrukcji.  



- W druku 3D w ostatnich latach wiele się zmieniło - kontynuuje Remigiusz Nowacki. - Kiedyś katalizatorem był to proszek, który był ograniczony przez naszą obudowę. W tym momencie nasz katalizator może być wymaganego przez nas kształtu. Mamy już coraz więcej drukarek 3D w przemyśle. Pozwala na szybkie stwierdzenie, czy to, co sobie wymyślił konstruktor, ma rację bytu. Nasze wydruki są coraz bardziej funkcjonalne. Drukując z różnego rodzaju mas, możemy już nawet drukować całe budynki. To jednak jest jeszcze młoda technologia i mamy dużo możliwości rozwoju. Myślę, że w ciągu następnych 20 lat może się bardzo dużo pozmieniać - podsumowuje.  


***

Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 3.10.2024
Godzina emisji: 10.32

dm


Polecane