Pracujący Polacy są przemęczeni. Problem dotyczy szczególnie młodych pracowników

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pracujący Polacy są przemęczeni. Problem dotyczy szczególnie młodych pracowników
Stres w pracy to problem, który dotyczy wielu Polaków, zwłaszcza przedstawicieli młodego pokoleniaFoto: CrizzyStudio/Shutter

Ponad połowa osób czuję się przeciążona emocjonalnie w środowisku pracy, a 48 proc. jest zmęczona ciągłymi zmianami - wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii "Bliżej siebie". Według badań najbardziej zmęczoną grupą pracowników są z kolei osoby w wieku od 18 do 24 lat. 

Badanie przeprowadzono na potrzeby raportu "Presja zmian a emocje i zdrowie psychiczne w środowisku pracy", który jest częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej "Bliżej siebie".


Posłuchaj

4:16
Pracujący Polacy są przemęczeni. Problem dotyczy szczególnie młodych pracowników (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Według badania ponad 40 proc. pracujących Polaków uważa, że zmiany w ich miejscu pracy są wprowadzane bez żadnego przygotowania, co powoduje największy stres. I coś jest na rzeczy. Jak wyjaśnia Agata Swornowska-Kurto, socjolożka i pomysłodawczyni kampanii "Bliżej siebie", pod kątem neurobiologicznym nasz mózg nie lubi zmian. - Jako ludzie jesteśmy w ten sposób stworzeni. Natomiast jako Polacy mamy dużą awersję do wszelkiej niepewności i zmian. Po prostu się tego boimy - tłumaczy ekspertka.

- Dane też pokazują, że narzekamy na tę presję zadań i czasu - kontynuuje rozmówczyni Jacka Frentzla. - Tempo jest prawdopodobnie zbyt szybkie. Jeśli mamy po 10 spotkań online dziennie, co rusz nową rzecz, to nawet jeżeli ta zmiana ma nam wszystkim przynieść korzyści, to nie będziemy do niej optymistycznie nastawieni - zaznacza.

Czytaj także

Co stresuje młodych Polaków w pracy?

Autorzy raportu wskazują, że z problemem zmęczenia najczęściej mierzą się młodsi pracownicy. Wśród czynników, które najczęściej działają stresująco, rozmówcy reportera Trójki wymieniają między innymi presję czasową i presję, by działać niczym pracoholik.

- Młodzi ludzie są bardziej zagrożeni przebodźcowaniem w pracy oraz, co niektórych zaskakuje, wypaleniem zawodowym. Znacznie częściej skarżą się też na wyczerpanie, przemęczenie, przytłoczenie ciągłymi zmianami i niejasnymi oczekiwaniami pracodawców - podkreśla dr Beata Rajba, psycholożka z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu. - Wyczerpanie zetek wynika z ich wartości i oczekiwań. Według danych amerykańskich już ponad 50 proc. pracowników poddaje się rezygnacji i robi tylko niezbędne minimum. U nas ten trend też się pojawia; ku zdziwieniu starszych menadżerów, którzy nie rozumieją tego braku zaangażowania i niechęci do brania nadgodzin czy do wykonywania zadań niewchodzacych w zakres obowiązków - wymienia.

Każde pokolenie ma własną perspektywę

- Starsze pokolenie akceptuje autorytety, nakazy i przykazy idące z góry; można powiedzieć, że czasem tego wymaga. Natomiast młodzi wnoszą zupełnie świeżą perspektywę i pokazują, że to wszystko może być podważone - zaznacza Agata Swornowska-Kurto. - Oni dyskutują, zadają pytania; chcą mieć poczucie sensu i wartości w tym, co te zmiany przynoszą - dodaje socjolożka.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 30.09.2024
Godzina emisji: 6.49

qch

Polecane