Kawa jako towar luksusowy? Niepokojące prognozy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kawa jako towar luksusowy? Niepokojące prognozy
Czy kawa stanie się towarem luksusowym?Foto: shutterstock/Farknot Architect

W związku z konsekwencjami zmian klimatu, do 2050 roku ilość ziemi pod uprawę kawy może się zmniejszyć nawet o połowę. Taka sytuacja odbije się na miejscach pracy na plantacjach i cenach tego surowca. Czy filiżanka kawy stanie się zatem dobrem luksusowym?

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Szacuje się, że każdego dnia wypija się ponad dwa miliardy filiżanek! Niestety, mało kto zastanawia się nad tym, jak pracochłonny i energochłonny proces stoi za paczką kawy, którą kupujemy w osiedlowym sklepie.


Posłuchaj

6:02
Czy kawa typu speciality przyjmie się w Polsce? (Górska o klimacie)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Kawowy luksus

Do wyprodukowania ziaren wystarczających do zaparzenia jednej filiżanki napoju trzeba zużyć nawet 140 litrów wody. Eksperci szacują, że obszary ziemi, na której można uprawiać kawę skurczą się o połowę do 2050 roku. Jeśli te prognozy się sprawdzą, kawa stanie się towarem luksusowym. A może już nim jest?

– Często, szczególnie w Polsce, mamy wyobrażenie tej idealnej filiżanki kawy z Włoch. Ale we Włoszech nie uprawia się kawy. Ona uprawiana jest w "pasie kawowym", czyli w krajach Ameryki Południowej, Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. Pomyślimy sobie o tym, jak daleko jest uprawiana, przez ile rąk musi przejść, jak skomplikowany to jest proces. To musi zostać przetransportowane, później wypalone, zapakowane i w końcu trafić do sklepu albo do kawiarni. To jest tak naprawdę trochę luksus – mówi Krzysiek Rzyman, właściciel kawiarni i autor Zielonego Podcastu.

Trzeci nurt kawowy

Alternatywą dla kawy zapełniającej półki popularnych hipermarketów i dyskontów jest tzw. zrównoważona kawa. Ma ona specjalne certyfikaty zaświadczające, że nie była hodowana w warunkach przemysłowych, na ogromnych polach, ale rosła sobie spokojnie w cieniu drzew, nie potrzebując wiele wody do podlewania. To jednak musi, oczywiście, odbić się na cenie produktu. 

Rzyman jest propagatorem "trzeciego nurtu", czyli tzw. kawy speciality. – Nie opiera się to na certyfikacji typu Fairtrade czy Rainforest, ale bardziej na pełnej wiedzy i transparentności, skąd ta kawa pochodzi, gdzie przez kogo i w jakich warunkach była uprawiana, do jakiej stacji obróbki potem trafiła, kto ją wyeksportował z danego kraju, a kto zaimportował. To nie jest kawa wrzucana do jakiegoś wielkiego kontenera z napisem "Brazylia" albo "Wietnam" – tłumaczy gość Trójki.

Jego zdaniem Polacy są gotowi na tego typu nowinki, o czym świadczy rosnąca popularność kraftowych piw czy win z ekologicznych upraw. – Tak, jak chętnie idziemy na jagodziankę do małej cukierni, a nie kupujemy tej jagodzianki z sieciówek, tak samo jest z kawą i kawiarniami speciality – uważa Rzyman.

Posłuchaj całej audycji "Górska o Klimacie":

Posłuchaj

32:09
Niepewny los kawy (Górska o Klimacie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Górska o Klimacie
Prowadzi: Paulina Górska
Goście: Krzysiek Rzyman (właściciel kawiarni, autor Zielonego Podcastu), dr Alicja Ponder (Zakład Żywności Ekologicznej Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka)
Data emisji: 16.09.2024
Godzina emisji: 12.05

kc

 

Polecane