Dzieci w mieście. Jakie mają potrzeby i możliwości fizycznego rozwoju?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzieci w mieście. Jakie mają potrzeby i możliwości fizycznego rozwoju?
Place zabaw powinny być bezpiecznym miejscem rozrywki i rozwoju dzieci Foto: Shutterstock/anatoliy_gleb

W kolejnej audycji "Górska o Klimacie" zajęliśmy się tym, w jaki sposób miejska przestrzeń powinna być kształtowana, aby dzieci mogły się rozwijać, czerpać z tego korzyści i radość.

  • Place zabaw dla dzieci powinny nie tylko zapewniać rozrywkę, ale przede wszystkim być bezpieczne i dawać możliwość kreatywnego rozwoju.
  • Zgodnie z nowym prawem budowlanym place zabaw powinny być ogrodzone.
  • Wyposażenie placu zabaw dla dzieci oraz jego nawierzchnia powinny spełniać wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wyposażenia placów zabaw i nawierzchni.

Posłuchaj

39:02
Dzieci w mieście. Jakie mają potrzeby i możliwości fizycznego rozwoju? (Trójka/Górska o Klimacie)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Miejska przestrzeń nie zawsze bywa przyjazna dla dzieci, które powinny na każdym powstającym osiedlu mieć swoje miejsce: do zabawy, spędzania wolnego czasu i rozwoju towarzysko-emocjonalnego.

Brak toalet przy placach zabaw to błąd

O problemie odpowiedniego zagospodarowania miejskiej przestrzeni dla dzieci, w audycji "Górska o Klimacie", opowiadały: Monika Pastuszko, antropolożka miasta, autorka książki "Matka Polka sika w krzakach", oraz Nina Józefina Bąk, aktywistka na rzecz czystego powietrza w miastach. Podstawowym problemem miejsc do zabaw dla dzieci jest m.in. brak toalet.



- W naszych miastach brakuje nie tylko toalet, ale też innych rzeczy potrzebnych dla dzieci i ich opiekunów - mówi Monika Pastuszko. - Nasze miasta są zaprojektowane do wielu innych rzeczy, ale nie do pracy opiekuńczej. Brak toalet przy placach zabaw to absurd. Jeśli tam nie ma toalet, to uczymy dzieci, aby sikały w krzakach, lub też zmusza to nas do wcześniejszego powrotu do domu - dodaje. 


Czytaj także: 


Jak zagospodarować bezpieczną przestrzeń dla dzieci w miastach? 

Miejska infrastruktura to jednak nie tylko place zabaw. Warto zadbać o to, aby na terenach osiedlowych dzieci mogły się bezpiecznie przemieszczać.  



- Na starym osiedlu na Mokotowie, gdzie mieszkam, zieleń i przestrzeń dookoła sprawiają, że dzieci mogą już w wieku trzech lat jeździć do żłobka na rowerkach biegowych - mówi Nina Józefina Bąk. - Droga przez osiedle jest bezpieczna i dzieci mogą bezpiecznie trenować jazdę na rowerze. Niestety tak jest tylko z jednej strony osiedla. Z drugiej strony nie jest już tak bezpiecznie. Jest tam prywatna szkoła, gdzie rodzice podwożą dzieci samochodami, gdzie krawężniki są znacznie wyższe i tam już trzeba dużo bardziej pilnować dzieci - dodaje.   

***

Tytuł audycji: Górska o Klimacie
Prowadzi: Paulina Górska
Gościnie: Monika Pastuszko (antropolożka miasta) i Nina Józefina Bąk (aktywistka na rzecz czystego powietrza w miastach) 
Data emisji: 2.09.2024
Godzina emisji: 12.07

dm/kmp

Polecane