Reklama

reklama

Klub Trójki: Czy to prawda, że co nas nie zabije... zawsze nas osłabi?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Klub Trójki: Czy to prawda, że co nas nie zabije... zawsze nas osłabi?
Czy to, co nas nie zabije, zawsze nas oslabi?Foto: shutterstock / Krakenimages.com

Co kryje się pod pojęciem "rozpieszczonego umysłu", które pojawia się w tytule książki amerykańskich badaczy Jonathana Haidta i Grega Lukianoffa? Zdaniem autorów jest to stan umysłu współczesnego człowieka, który systematycznie unika trudnych doświadczeń, takich jak stres czy intensywny wysiłek intelektualny. Nasuwa się zatem pytanie: jak zachować wrażliwość, nie popadając w nadwrażliwość?

Współczesność zastawiła na nas pułapkę, mnożąc przed nami różnego rodzaju problemy. Właśnie o tej pułapce i podobnych problemach rozmawialiśmy w "Klubie Trójki". Wszechobecny stres i nastawienie na osiągnięcie sukcesu za wszelką cenę sprawiają, że wzrasta liczba samobójstw oraz ludzi cierpiących na lęki i depresję.

"Rozpieszczony umysł"

Publicysta i prawnik Greg Lukianoff oraz psycholog społeczny Jonathan Haidt w swojej książce "Rozpieszczony umysł" zwracają uwagę na to, że wszystkie te problemy mają swoje źródło w trzech nieprawdziwych tezach, które coraz mocniej oddziałują na wychowanie i edukację młodych ludzi:

  • co cię nie zabije, uczyni cię słabszym;
  • zawsze ufaj swoim uczuciom;
  • życie to wojna między dobrymi i złymi ludźmi.

Są tak zwane Trzy Wielkie Kłamstwa, sprzeczne zarówno z wynikami współczesnych badań psychologicznych, jak i z wiedzą starożytną. Akceptacja tych tez zakłóca prawidłowy rozwój młodych ludzi, utrudniając im osiągnięcie niezależności i zdolności do samodzielnego mierzenia się z wyzwaniami świata. 


Najczęściej czytane



Naszymi gośćmi w "Klubie Trojki" byli prof. Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz Cezary Boryszewski, publicysta Klubu Jagiellońskiego.

- Zdaniem autorów tej książki te Trzy Wielkie Kłamstwa zawładnęły sposobem działania nie tylko jednostek, ale całych społeczności - mówi Cezary Boryszewski. - Brak bezpośredniej konfrontacji z przeciwnymi poglądami sprawia, że stajemy się coraz bardziej wrażliwi na niepowodzenia i podatni na lęki - dodaje. 

- Wrażliwość to bardzo mętne pojęcie i trudno je sprecyzować - mówi Łukasz Święcicki. Podstawową sprawą jest to, czy jesteśmy wrażliwie na siebie, czy innych. Wiele osób cierpiących na depresję jest bardzo wrażliwych na swoim punkcie, a na cierpienia innych już znacznie mniej. W tej chwili mam najwięcej młodych pacjentów w moim życiu. Oni mają po 16-17 lat. Nie mam jednak wcale wrażenia, że są to ludzie nadwrażliwi. Są raczej bardziej otwarci niż kiedyś.    


Posłuchaj

51:35
Klub Trójki: Czy to prawda, że to co nas nie zabije... to nas osłabi"?" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Marcin Jagiełowicz
Goście: Łukasz Święcicki (psychiatra) i Cezary Boryszewski (publicysta)
Data emisji: 14.08.2024
Godzina emisji: 20.07

dm/wmkor

Klub Trójki – Marcin Jagiełowicz

Polecane