"Klub Trójki": Czy umiemy korzystać z urlopu i czy potrafimy wypoczywać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Klub Trójki": Czy umiemy korzystać z urlopu i czy potrafimy wypoczywać?
Czy umiemy odpoczywać? Czy urlop to czas, kiedy rzeczywiście się relaksujemy?Foto: Shutterstock/fokke baarssen4637

Odpoczynek to prawo każdego człowieka. Zwracając uwagę na koszty społeczne, jakie niesie wypalenie zawodowe oraz chroniczne przemęczenie, odpoczywanie powinno, być może, stać się naszym obowiązkiem. Nie każdy jednak wie, jak odpocząć, by wypocząć; innych na odpoczynek zwyczajnie nie stać.

  • W Polsce prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje każdej osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.
  • W każdym roku pracy te osoby mają prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Niewykorzystany urlop powinien być udzielony do 30 września następnego roku kalendarzowego.
  • Urlop musi być udzielony pracownikowi w naturze. Wypłata ekwiwalentu pieniężnego jest dopuszczalna tylko w sytuacjach przewidzianych prawem (rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę).

Na horyzoncie długi sierpniowy weekend i przed nami kolejne "wyjazdowe szaleństwo". Czy w tak krótkim czasie da się wypocząć? Czy nasz wypoczynek zależy od długości wyjazdu i jakie mamy sposoby aby wypocząć. 

To tematy, którymi zajmowaliśmy się w "Klubie Trójki". O urlopach i wypoczynku rozmawialiśmy, w najgorętszych urlopowych okresów w roku, z Katarzyną Bem, nauczycielką yogi oraz Kamą Wojtkiewicz, psycholożką i autorką podcastu "Sznurowadła myśli".


Ile powinien trwać urlop?

W czasach słusznie minionych – chociaż w tym kontekście warto się zastanowić, czy rzeczywiście słusznie – wakacje trwały zazwyczaj dwa tygodnie, a bywało, że nawet i trzy. Jednym z "osiągnięć" transformacji ustrojowej było skrócenie standardowej długości wypoczynku do tygodnia. Co ma nawet odzwierciedlenie w potocznym języku: dłuższe "wakacje" zastąpił krótszy "urlop". Pytanie, czy umiemy go dobrze wykorzystać, czy umiemy odpoczywać? I czy w ogóle siedem dni to wystarczający czas, aby się w  pełni zrelaksować i zregenerować siły? 

- Czasami mamy podejście do odpoczynku na zasadzie terapii szokowej. Jeżeli w tygodniu pracuję po 12 godzin dziennie w korporacji i mam jechać na urlop, to niech to będzie 12-dniowy, wypasiony kompletny detoks - mówi Kama Wojtkiewicz. - Jestem zdania, że do takich rzeczy trzeba podchodzić, kierując się zasadą miareczkowania. To znaczy bardzo powoli przyzwyczajać nasz układ nerwowy do innego funkcjonowania. Dla osoby pracującej w taki sposób, tego rodzaju wyjazd może sprawić, że ta osoba może się całkowicie rozregulować. Łatwo może się takim gwałtownym i długim wypoczynkiem "zajechać" - dodaje


Czytaj także: 


Sposoby na dobry wypoczynek?

Nie zawsze długość urlopu wpływa na jakość naszego wypoczynku. Ważne jest aby znaleźć sposób, który nas relaksuje i pozwala nabrać sił do dalszej pracy. 

- Gdy mówimy o odpoczynku, o relaksie, to na pewno musimy mówić o sztuce relaksowania i odpoczywania - mówi Katarzyna Bem. - To jest coś, czego się po prostu uczymy. Ja to obserwuję w grupach, które uczę. Widzę czasem zniecierpliwienie podczas wydłużonych, relaksacyjnych form jogi relaksacyjnej. Niektórzy nie są w stanie tyle czasu nic nie robić. Uczymy się tego "odbodźcowania", jednak liczba tych stymulantów w życiu codziennym jest bardzo duża - dodaje.  


Posłuchaj

49:22
"Klub Trójki": Czy umiemy korzystać z urlopu i czy potrafimy wypoczywać? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Paulina Wilk
Gościnie: Katarzyną Bem (nauczycielka yogi) i Kamą Wojtkiewicz (psycholożka) 
Data emisji:
 
13.08.2024
Godzina emisji: 20.07 

pr/dm


Polecane