Czy w najbliższych latach w Polsce mogą wyczerpać się zasoby wody?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy w najbliższych latach w Polsce mogą wyczerpać się zasoby wody?
Piotr Łodej i Małgorzata Woźnicką w TrójceFoto: Łukasz Rubikowski /PR

"Polska ma mniejsze zasoby wodne niż Egipt", "W Skierniewicach wyschło ujęcie wody" - to tylko dwa przykłady fake newsów dotyczących suszy, zasobów wody i wpływu klimatu na te aspekty. A jak jest naprawdę z zasobami wody w naszym kraju? 

  • Woda zajmuje ponad 70 procent powierzchni Ziemi. Tylko 2,5 procent z tego to wody słodkie, a 0,6 procent to wody słodkie będące źródłem wody pitnej.
  • W niemal połowie krajów Unii Europejskiej zasoby świeżej wody są ubogie (poniżej 3 tysięcy metrów sześciennych na osobę).
  • Zasoby słodkiej wody w Polsce są poniżej poziomu bezpieczeństwa wodnego (według ONZ jest to 1,7 tys. metrów sześciennych na mieszkańca). Wynoszą one niespełna 1,6 tys. metrów sześciennych.

Upały sprawiają, że w Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, mamy do czynienia z suszą. Tylko czy susza hydrologiczna oznacza wyczerpanie zasobów wód podziemnych? Jakiej wody zaczyna nam brakować? 


Czy przez suszę może nam zabraknąć wody? 

- Susza jest tak właściwie zjawiskiem naturalnym. - mówi Małgorzata Woźnicka, geohydrolog z Państwowego Instytutu Geologicznego. - Czy przez susze może nam zabraknąć wody? Pytanie - jakiej wody? Lokalnie lub regionalnie susza oczywiście może powodować czasowe niedobory wody. Ostatnią fazą suszy jest susza hydrogeologiczna. Wody podziemne reagują na susze najpóźniej. Te warstwy wodonośne wód głębinowych na razie nie wysychają, a susza hydrogeologiczna sprawia, że ich poziom się obniża, i to może powodować brak wody - dodaje.



W Polsce panuje susza

- W Polsce obecnie panuje susza. Jest to zarówno susza meteorologiczna, rolnicza, jak i hydrologiczna - mówi Grzegorz Walijewski, hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Susza hydrologiczna objawia się bardzo niskimi poziomami wód w rzekach czy jeziorach. W ubiegłym wieku susza występowała co mniej więcej 5-7 lat. Teraz od 2015 roku mamy suszę permanentną, a obszar, jaki obejmuje, jest z roku na rok coraz większy. Problem polega na tym, że mamy częściej intensywne i krótkotrwałe opady, które wcale nie poprawiają tej sytuacji. Coraz wyższa jest też temperatura i więcej wody w Polsce w ostatnich latach paruje, niż spada w postaci deszczu - dodaje.


Czytaj także: 


Posłuchaj

41:44
Czy w najbliższych latach w Polsce wyczerpią się zasoby wody i czy grozi nam jej brak? (News albo Fake News / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
 
***

Tytuł audycji: News albo Fake News
Autorka: Piotr Łodej
Goście: Małgorzata Woźnicka (geohydrolog) i Grzegorz Walijewski (hydrolog) 
Data emisji: 13.08.2024
Godzina emisji: 12.11

dm/wmkor

Polecane