Wysokie temperatury i susza - wyjątkowo wczesny sezon pożarowy w Grecji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wysokie temperatury i susza - wyjątkowo wczesny sezon pożarowy w Grecji
W ubiegłym roku ogień zniszczył 1750 km kwadratowych terenów Grecji. W tym roku, od kwietnia trwa sezon pożarowy w kraju. Na zdjęciu jedna z akcji gaszenia pożaru niedaleko Aten, latem 2023 roku. Foto: AA/ABACA/PAP

Władze Grecji ogłosiły początek sezonu pożarów. W związku z wysokimi temperaturami, niewielkimi opadami i silnym wiatrem środki zapobiegania pożarom zaczęto wdrażać najwcześniej w historii. 

  • Tylko w pierwszym tygodniu kwietnia na obszarach leśnych i rolnych w Grecji odnotowano ponad 70 pożarów.
  • Większość z nich została opanowana, z wyjątkiem jednego na Krecie. W wyniku szybkiego rozprzestrzeniania się ognia ranne zostały trzy osoby.
  • Stopień ryzyka pożarowego zwiększył się z powodu wysokiej temperatury i wiatru o prędkości do 60 kilometrów na godzinę.
  • Takie warunki "są ekstremalnie niebezpieczne pod względem rozprzestrzeniania się ognia" - podawało ministerstwo obrony cywilnej w Grecji.

W Grecji ogłoszono początek sezonu pożarów. Decyzję podjęto na podstawie rekomendacji straży pożarnej z różnych części kraju. W czwartek straż powiadomiła, że w ciągu jednej doby zarejestrowano 67 pożarów na terenach leśnych i rolnych.

Pożary na greckich wyspach

Pierwszy poważny pożar w tym sezonie odnotowano 6 kwietnia na południu Krety. W ramach środków ostrożności w Grecji obowiązuje zakaz rozpalania ognia na zewnątrz.

Sytuacja nie należy jednak do wyjątkowych. Grecki rząd proponuje rekompensaty turystom, którzy w zeszłym roku z powodu pożarów lasów musieli być ewakuowani z Rodos. W ten sposób władze w Atenach chcą zachęcić turystów do spędzenia kolejnego urlopu na greckiej wyspie.
Ministerstwo turystyki Grecji poinformowało, że rekompensaty zostaną przyznane turystom wszystkich narodowości, którzy musieli być ewakuowani z Rodos w lipcu 2023 roku.

Czytaj także:

Susza i wyjątkowo ciepła zima

Grecki serwis informacyjny zaznaczył, że miniona zima była najcieplejszą w historii pomiarów w Grecji. Średnia temperatura wynosiła niespełna 12 stopni Celsjusza, co znacznie zwiększyło stan suszy.

Tylko od początku miesiąca w Grecji odnotowano rekordowo wysokie temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza. Warto zaznaczyć, że w wyniku ubiegłorocznych letnich upałów w Grecji zmarło 20 osób, a pożary objęły powierzchnię 175 tysięcy hektarów.


Posłuchaj

4:28
Wysokie temperatury i susza - wyjątkowo wczesny sezon pożarowy w Grecji (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor relacji: Michał Strzałkowski
Data emisji: 17.04.2024
Godzina emisji: 7.45

IAR/zch/wmkor

Polecane