Co widzowie cenią najbardziej, czyli zwycięzcy plebiscytu publiczności na Festiwalu Dwa Brzegi
2024-08-09, 17:08 | aktualizacja 2024-08-09, 17:08
Filmy robi się dla publiczności, więc nie ma przesady w stwierdzeniu, że właśnie wybory widzów są najważniejsze. Dlatego też twórcy tak bardzo cenią sobie nagrody w plebiscytach publiczności. Na zakończonym niedawno 18. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi widzowie głosowali na film "Święto ognia" w reżyserii Kingi Dębskiej.
- 18. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu odbył się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia. Trójka była patronem tego festiwalu.
- Trzy spośród filmów tworzących pierwszą piątkę plebiscytu publiczności to są produkcje dokumentalne.
Emocjonalna opowieść o sprawach najważniejszych
Na Festiwalu Dwa Brzegi widzowie zdecydowali, że wygrało "Święto ognia" Kingi Dębskiej. Jej film najbardziej się podobał, wzbudził największe emocje. Bo też reżyserka już wcześniej udowodniła, że nawet opowiadając o trudniejszych sprawach, robi to w sposób przystępny, tworząc słodko-gorzkie opowieści. – Takie były "Moje córki krowy", "Zupa nic", a teraz "Święto ognia". Film jest przepełniony emocjami i opowiada o tym, co najważniejsze: o rodzinie, przyjaźni – mówi Marcin Radomski, rzecznik prasowy festiwalu. – Pokazuje też ludzi nie do końca przystosowanych do naszego świata, których chcemy poznać i lepiej zrozumieć. Kinga Dębska umie też łączyć humor z trudniejszymi sprawami i być może dlatego "Święto ognia" tak bardzo się podobało festiwalowej publiczności – stwierdza.
ŚWIĘTO OGNIA | Oficjalny teaser/YouTube KinoSwiatPL
Bardzo współczesna opowieść o przeszłości
Drugie miejsce zajęła włoska produkcja "Jutro będzie nasze" w reżyserii Paoli Cortellesi. – To bardzo dobry film: niezwykła opowieść osadzona w powojennej włoskiej rzeczywistości. Myślę, że spodobała się tak bardzo dlatego, że to opowieść o przeszłości, ale bardzo współczesna, to świat kobiet bez prawa do głosu – wskazuje rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego. – Czarno-biała produkcja nawiązująca do neorealizmu włoskiego, jednocześnie drama i komedia, poruszająca ważne i nadal aktualne tematy. O braku kobiecego głosu, ale także o tym, że trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i walczyć o wolność i niezależność bez względu na to, co się dzieje – tłumaczy.
Jutro będzie nasze (2023) oficjalny zwioastun PL/YouTube GutekFilm
Trzy razy dokument
Kolejne filmy na które głosowała festiwalowa publiczność to dokumenty. I nie jest to przypadek, gdyż na Dwóch Brzegach pokazywanych jest dużo filmów dokumentalnych. To się podoba i od lat trafiają one na top tego zestawienia.
Trzecie miejsce zajął "Kuba" poświęcony reżyserowi Januszowi Morgensternowi, przez przyjaciół nazywanemu właśnie Kubą. To debiut reżyserski Marcina Straucholda pokazujący poprzez materiały archiwalne, jaką był ciekawą i intrygującą postacią, a zarazem niezwykle dobrym, ciepłym człowiekiem. – Ale też niezwykle interesującym reżyserem o szerokich horyzontach myślowych. Pokazywane podczas festiwalu "Do widzenia, do jutra" czy "Trzeba zabić tę miłość" wciąż są bardzo współczesne i aktualne, ciekawe do oglądania – zapewnia Marcin Radomski.
Kolejne miejsca zajęły filmy "Naturalna dzikość serca" Silje Evensmo Jacobsen oraz "Nie chcemy innej ziemi" Yuvala Abrahama, Basela Adra, Hamdana Ballala, Racheli Szor. Pierwszy dzieje się w Norwegii i opowiada, w jaki sposób można świadomie żyć, będąc odpowiedzialnym za przyrodę, ekologię i za swoją rodzinę. Natomiast drugi z nich to koprodukcja palestyńsko-izraelska i nie da się go oglądać bez odniesień do wojny, która się tam obecnie toczy, chociaż powstał wcześniej.
Naturalna dzikość serca (A New Kind of Wilderness) - trailer/YouTube Millenium Docs Against Gravity
Blisko 150 filmów z 38. krajów, a do tego spotkania z ponad 80. gośćmi ze świata filmu, wśród których są m.in. Krzysztof Zanussi, Ewa Szykulska, Edyta Jungowska i Zbigniew Zamachowski – to wszystko znajdziemy w programie 25. Letniej Akademii Filmowej. A w "Trójkowo, Filmowo" zapowiedzi programowe:
- film otwarcia: "Simona Kossak" w reżyserii Adriana Panka – rozmowy z odtwórcami głównych ról Sandrą Drzymalską i Jakubem Gierszałem;
- spotkanie z selekcjonerem festiwalowym Bartkiem Pulcynem – rozmowa o sekcjach filmowych i wydarzeniach towarzyszących;
- filmy LAF: "Imago" w reżyserii Olgi Chajdas – rozmowy z odtwórcami głównych ról Leną Górą i Mateuszem Więcławkiem;
- filmy LAF: "Błazny" w reżyserii Gabrieli Muskały – rozmowy z odtwórcami głównych ról Magdaleną Dwurzyńską i Sebastianem Delą.
25. Letnia Akademia Filmowa zwiastun/YouTube Letnia AKADEMIA FILMOWA w Zwierzyńcu
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 9.08.2024
Godzina emisji: 12.08
pr