Sukces polskich licealistów na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sukces polskich licealistów na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej
Liczenie nie jest najważniejszą umiejętnością na olimpiadzie matematycznejFoto: Shutterstock/Kamil Zajaczkowski

Nie liczenie, lecz nieszablonowe myślenie przydaje się najbardziej podczas Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej. Tą umiejętnością wykazali się polscy uczniowie, którzy świetnie poradzili sobie podczas tegorocznej edycji tych zawodów, przywożąc z nich sześć medali, w tym jeden złoty.

  • 65. Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna (IMO) odbyła się w Bath w Wielkiej Brytanii w dniach 14-22 lipca 2024 roku. W olimpiadzie wzięło udział 609 uczniów ze 109 krajów.
  • W klasyfikacji drużynowej polska reprezentacja uplasowała się na dziewiątym miejscu, ex aequo z Turcją. Zwyciężyli uczniowie ze Stanów Zjednoczonych, drugą lokatę zajęli Chińczycy, a trzecią – Koreańczycy.
  • Konstanty Smolira – uczeń Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie – zdobył złoty medal. Drugi gość Trójki, Antoni Mazur z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, znalazł się w gronie uczniów uhonorowanych srebrnymi medalami.

Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna to najbardziej prestiżowe zawody matematyczne dla uczniów szkół średnich. Jest to jednocześnie najstarsza olimpiada przedmiotowa – pierwszy raz odbyła się w roku szkolnym 1949/1950 w Rumunii. Trzykrotnie – w 1963, 1972 i 1986 roku – jej gospodarzem była Polska.

Uczestnicy olimpiady mają łącznie do rozwiązania sześć zadań z różnych dziedzin matematyki: algebry, teorii liczb, geometrii i kombinatoryki. Zawody trwają dwa dni, po pięć godzin każdego dnia.

Myślenie ważniejsze od liczenia

Wbrew pozorom, na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej liczenie odgrywa drugorzędną rolę. Premiowane jest przede wszystkim nieszablonowe myślenie. – Zadania znacznie różnią się od tych ze szkoły. Czasami liczenie jest potrzebne, ale ważniejsze jest po prostu wymyślenie, jak coś trzeba zrobić – przyznaje srebrny medalista Antoni Mazur. 

– Mamy jakieś ograniczenia, jakieś dane i na tej podstawie musimy coś udowodnić. Czyli musimy w pewien sposób połączyć kropki i dojść od tych założeń do celu. Można policzyć naprawdę bardzo wiele rzeczy w tych zadaniach, ale właśnie sztuką jest, żeby się naliczyć jak najmniej – dodaje Konstanty Smolira, który z Wielkiej Brytanii wrócił ze złotem. 

Celem matematyka wyższa

Goście "Zapraszamy do Trójki" deklarują, że chcą rozwijać swoje matematyczne pasje. Konstanty Smolira planuje rozpocząć studiowanie matematyki teoretycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, natomiast Antoni Mazur rozważa połączenie edukacji matematycznej z informatyczną, być może na jakiejś zagranicznej uczelni. Na podjęcie ostatecznej decyzji ma sporo czasu, bo do matury zostały mu jeszcze dwa lata.


Posłuchaj

8:39
Sukces polskich licealistów na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Goście: Konstanty Smolira i Antoni Mazur (medaliści Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej 2024)
Data emisji: 31.07.2024
Godzina emisji: 7.43

kc

Polecane