Pracoholicy są wśród nas. Większość Polaków nie wykorzystuje w pełni urlopu wypoczynkowego
2024-07-30, 17:07 | aktualizacja 2024-07-31, 14:07
Polacy są mocno zapracowanym narodem. W ubiegłym roku, według danych No Fluff Jobs, aż 66 proc. pracowników i pracowniczek nie wykorzystało całej puli urlopu wypoczynkowego. Jednak coraz więcej osób przebywa na zwolnieniach lekarskich.
Z jednej strony większość zatrudnionych w Polsce nie wykorzystuje przysługującego im urlopu wypoczynkowego, a z drugiej - Polacy coraz częściej biorą zwolnienia lekarskie.
Urlop jest często wykorzystywany do zrobienia remontu mieszkania, dorobienia "na boku" albo spędzenia czasu z wnukami i zajmowania się nimi. Stereotypy, przekonania na temat czasu wolnego, odpoczynku od pracy w Polsce wciąż często bazują na założeniu, że "nicnierobienie"... to zbrodnia.
Czy rosnąca liczba zwolnień lekarskich jest efektem przemęczenia pracą?
Coraz więcej polskich pracowników i pracowniczek trafia na zwolnienia lekarskie z powodu przemęczenia, depresji i wypalenia zawodowego. Ale jak jest faktycznie? Czy polska gospodarka jest na takim etapie rozwoju, że powinniśmy stanowczo zwolnić? A może wręcz przeciwnie - nasze zmęczenie wynika jedynie z nieefektywności naszej pracy, złej organizacji i zarządzania ludźmi? Czy remont w czasie urlopu lub inna praca to karygodny błąd?
Czytaj także
- Paragony grozy - wymysł mediów czy realny problem w polskich kurortach?
- Czy Strefa Czystego Transportu wyeliminuje samochody z centrum polskiej stolicy?
- Technologia deepfake - sposób na dobry żart czy realne zagrożenie?
- Praca zawodowa przenika niemal zawsze do życia prywatnego - mówi Katarzyna Oracz, menadżerka ds. szczęścia i well-being, specjalistka ds. HR. - Trzeba jednak dawać sobie tę przestrzeń i zrozumienie, że jeżeli powierzone nam zadania przekraczają nasze możliwości, to powinniśmy o tym powiedzieć pracodawcy.
- Polacy nie badają się często. W jakimś sensie ratują ich obowiązkowe badania w zakresie medycyny pracy - dodaje Paweł Wdówik, lekarz, krajowy konsultant ds. medycyny pracy. Generalnie zdrowi ludzie nie chodzą do lekarza, a zaczynają się leczyć dopiero wtedy, kiedy są chorzy. Wypalenie zawodowe jest elementem, który pojawia się coraz częściej. Kiedy przekroczymy 40 lat, dopiero wtedy zaczynamy myśleć o zdrowiu i zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy niezniszczalni - kontynuuje.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: News albo Fake News
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 30.07.2024
Godzina emisji: 12.07
dm/kmp