Technologia deepfake - sposób na dobry żart czy realne zagrożenie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Technologia deepfake - sposób na dobry żart czy realne zagrożenie?
Technologia deepfake - zagrożenie czy tylko rozrywka? Foto: shutterstock / Igor Link

W dobie sztucznej inteligencji coraz trudniej odróżnić news od fake newsa. Technologia deepfake, dzięki AI, generuje filmy i nagrania dźwiękowe łudząco przypominające rzeczywistość. 

  • Technologia deepfake wykorzystuje sztuczną inteligencję do generowania filmów lub nagrań dźwiękowych, w których zastępuje prawdziwy wizerunek danej osoby fałszywym obrazem stworzonym na podstawie wygenerowanych wzorców.
  • Celem takiej działalności jest przedstawienie czegoś, co w rzeczywistości się nie wydarzyło. Często jest to robione dla zabawy, ale może być także przemyślaną działalnością mającą na celu ośmieszenia kogoś. 
  • Odróżnienie deepfake'a od prawdziwej informacji jest bardzo trudne i wymaga wstecznej analizy użytych plików wyjściowych. 

Sztuczna inteligencja potrafi coraz lepiej symulować rzeczywistość. Coraz częściej pojawiają się informacje m.in. o filmach, w których dana osoba mówi lub robi coś, co w rzeczywistości nie miało miejsca, i wygląda to bardzo autentycznie. 

Znak czasów AI - technologia deepfake

Jednym z przykładów deepfake'a jest okładka National Geographic. Portretuje ona nagą białą kobietę w objęciach roznegliżowanego czarnoskórego mężczyzny. Teksty okładkowe sugerują, że tematem numeru jest ewolucja populacji europejskiej w kierunku mieszania się ras.
Ale deepfake coraz częściej jest preparowany - i to w formie zabawy - w korespondencjach prywatnych. Ktoś kogoś pozdrawia z Nowego Jorku, wcale tam nie będąc, czy pozuje na zdjęciu ze znaną osobą, choć nie miał ku temu okazji. Liczba tak spreparowanych dezinformacji rośnie błyskawicznie. 

- W porównaniu z rokiem 2019 w 2023 roku liczba deepfake'ów wzrosła o... 550 procent - mówi Pamela Krzypkowska z Ministerstwa Cyfryzacji. - Często nie zdajemy sobie sprawy, że jest to deepfake, a nie prawdziwa informacja. Stworzenie czyjegoś głosu jako deepfake'a jest bardzo proste. Nawet istnieją strony do ich tworzenia - dodaje. 


Czytaj także


- To zjawisko było zawsze, tylko teraz mamy do tego lepsze narzędzia - mówi dr Anna Górska z Akademii Leona Koźmińskiego. - Kiedyś trudno się było złapać na scam na nigeryjskiego księcia, jeśli się wiedziało o takich rzeczach. Teraz te scamy są dużo bardziej zaawansowane. Sztuczna inteligencja nie tylko wpływa na odzwierciedlanie negatywnych rzeczy, ale często także je pogłębia - dodaje.    


Posłuchaj

37:49
Technologia deepfake - sposób na dobry żart czy realne zagrożenie? (News albo Fake News / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: News Albo Fake News
Prowadzi: Monika Suszek
Gościni: Pamela Krzypkowska (Ministerstwa Cyfryzacji) i dr Anna Górska (Akademia Leona Koźmińskiego) 
Data emisji: 9.07.2024
Godzina emisji: 12.09

dm/wmkor

 

Polecane