Reklama

reklama

"Indiana Jones i artefakt przeznaczenia": najsłynniejszy archeolog pop kultury rusza na ostatnią wyprawę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Indiana Jones i artefakt przeznaczenia": najsłynniejszy archeolog pop kultury rusza na ostatnią wyprawę
"Indiana Jones i artefakt przeznaczenia"Foto: mat prasowe

Najnowszy, i ostatni podobno, film o przygodach Indiany Jonesa wchodzi na ekrany polskich kin już w piątek 30 czerwca. Można się spodziewać, że "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia" będzie wakacyjnym blockbusterem, ale fani oczekują również godnego pożegnania serii. Czy tak rzeczywiście będzie?

  • Powstało pięć filmów fabularnych, których bohaterem jest Indiana Jones: "Poszukiwacze zaginionej Arki" (1981), "Indiana Jones i Świątynia Zagłady" (1984), "Indiana Jones i ostatni krucjata" (1989), "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki" (2008) oraz "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia" (2023)
  • Charakterystycznymi atrybutami Indiany Jonesa są kapelusz typu Fedora, bicz, którym się świetnie posługuje, skórzaną kurtka oraz rewolwer.

Indiana Jones: powrót do przeszłości

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1969, ale nie zabraknie też wspomnień przenoszących bohatera do lat 30. Wiadomo, że we fragmentach retrospektywnych wykorzystano mocno podrasowaną i modyfikowaną technologię deepfake.

– Spodziewam się dobrej zabawy, nostalgii, i przede wszystkim emocji, ponieważ może to nie jest idealny film, jak obwieścili krytycy po festiwalu w Cannes i kolejnych pokazach prasowych, ale nadal jest to pożegnanie z ikoną kina – mówi Adam Siennica z portalu zajmującego się tematyką filmową. – Pytanie, czy należy wracać do tych postaci? – zastanawia się z kolei Michał Piepiórka, autor bloga poświęconego sztuce filmowej. – Bo z jednej strony mamy jakąś zamkniętą całość, świetną jakość tego, co kiedyś było. A z drugiej mamy poczucie, że fajnie zobaczyć jeszcze raz tego bohatera w nowej odsłonie, w nowej przygodzie – tłumaczy.

Nasz bohater wykreowany przez Stevena Spielberga (reżyseria) i George’a Lucasa (produkcja) jest przede wszystkim jednym z symboli tzw. Kina Nowej Przygody, które zrewolucjonizowało światową kinematografię. – Indiana Jones to dla mnie ikona kina przygodowego – potwierdza Adam Siennica. – To akcja, humor, ale także pewna szlachetność tego bohatera – dodaje Michał Piepiórka.

Indiana Jones i artefakt przeznaczenia - zwiastun #2/YouTube Disney Polska


Posłuchaj

4:33
Jutro premiera ostatniego filmu o Indianie Jonesie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Indiano Jonesie, kim pan naprawdę jest?

Jednak wiele osób się zastanawia, czy filmowy Indy nie jest odwzorowaniem jakiejś realnej postaci. – Indiana Jones jest postacią z krwi i kości, ponieważ został tak skonstruowany przez filmowców, że ma swoje zalety, swoje wady i po prostu go kochamy. Jest fajną postacią, dobrze skonstruowaną, więc pod tym względem możemy powiedzieć, że w naszej wyobraźni jest postacią z krwi i kości – odpowiada na to Adam Węgłowski, autor książki tropiącej ślady rzeczywistości w filmach o Indianie Jonesie. – Natomiast nie jest tak, że miał jeden pierwowzór, któremu zmieniono personalia i oto jest Indiana Jones, wielki łowca skarbów, pogromca złych ludzi i złych poszukiwaczy skarbów – dodaje.

Można raczej powiedzieć, że Indiana Jones to postać wzorowana na prawdziwych ludziach, ulepiona z kilku życiorysów znanych archeologów. – Jeśli będziemy pamiętać o "Indianie Jonesie i Królestwie Kryształowej Czaszki", to tam ewidentne jest nawiązanie do brytyjskiego podróżnika Percy’ego Fawcetta, który zaginął w Amazonii, szukając zaginionych miast – wskazuje rozmówca Radosława Nałęcza. – Natomiast ci, którzy wczytują się w scenariusze "Indiany Jonesa" przyznają, że mnóstwo naukowców z tzw. złotych czasów archeologii mogło zainspirować twórców – tłumaczy.

Przeczytaj także


Posłuchaj

13:32
Ile prawdy jest w postaci Indiany Jonesa i jego przygodach? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Bartosz Bielecki
Gość: Adam Węgłowski (autor książki "Tropiciel skarbów. Fakty i mity w filmach o Indianie Jonesie")
Data emisji: 29.03.2023
Godziny emisji: 12.13, 12.26, 13.35

pr

Polecane