Bałtyk - najmłodsze morze świata. Jaki jest jego stan i co najbardziej mu zagraża?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bałtyk - najmłodsze morze świata. Jaki jest jego stan i co najbardziej mu zagraża?
Olga Sarna, Paulina Górska i Tomasz Kijewski w Trójce Foto: PR Trójka

Każdego roku do mórz i oceanów trafia od 4 do 12 milionów ton plastiku. Także w Bałtyku, nie tylko z powodu zanieczyszczeń, życie staje się coraz trudniejsze dla obecnie występującej tam flory i fauny. Może to mieć konsekwencje również dla ludzi, i to już w niedalekiej przyszłości. 

  • Morze Bałtyckie ma ponad 415 tysięcy kilometrów kwadratowych.
  • Średnia głębokość Bałtyku to ok. 52 metry, największa głębia liczy 459 metrów.
  • Średnie zasolenie Bałtyku wynosi ok. 7 promili. Zimą temperatura wody wynosi 2-4 °C. W lecie waha się w przedziale od 11 °C do 26 °C.     

Zanieczyszczenie Bałtyku m.in. plastikowymi odpadami to nie jest jedyny problem tego morza. Zmiany klimatu, porzucone sieci rybackie, niebezpieczne wraki statków i okrętów, podnoszący się poziom wód... to tylko niektóre problemy, nad którymi trzeba już teraz myśleć. W innym przypadku Morza Bałtyckiego, w podobnej jak dziś formie, przyszłe pokolenia nie ujrzą.   


    

Jaka przyszłość czeka Bałtyk?

Zmiany klimatu wpływają także na Morze Bałtyckie. Z racji tego, że jest morzem dość płytkim, mało zasolonym i ociepla się nawet trzy razy szybciej niż inne morza. 

- Bałtyk to najmłodsze morze na świecie. Ma niecałe 10 tysięcy lat - mówi Tomasz Kijewski, biolog. - Od jakichś 7 tysięcy lat ma charakter morski. Powstało jako jezioro polodowcowe. Od lat 80. jakość wody w Bałtyku bardzo się poprawiła, dzięki poprawieniu sposobów oczyszczania ścieków. Jednak za ociepleniem klimatu idzie też ocieplenie Bałtyku, który ogrzewa się niemal tak szybko jak morza arktyczne, czyli 2-3 razy szybciej niż średnia globalna - dodaje.


- Jest to mieszanka wód słodkich i słonych - kontynuuje Olga Sarna z Fundacji Mare. - Jest półzamkniętym zbiornikiem. Wymiana wody następuje tu bardzo rzadko, co jakieś 30 lat. Zmiany klimatyczne to poważny problem, który wpływa m.in. na stopień zasolenia, stan liczebny ławic ryb oraz przyspieszenie korozji wraków spoczywających na dnie morza - dodaje.  


Czytaj także


Czy Bałtyk zaleje nadmorskie miejscowości?

Szacuje się, że w związku z ocieplającym się klimatem do końca wieku temperatura wody w Bałtyku może się podnieść nawet o 4 stopnie, a poziom wody nawet o metr. 

- Oznacza to konieczność racjonalnego planowania - mówi Tomasz Kijewski. - Trójmiasto potrafiło się doskonale przygotować do zagrożeń związanych z obfitymi opadami, natomiast zagrożenia związane z podniesieniem się poziomu Bałtyku są do tej pory bagatelizowane i miasta nie są na to przygotowane - dodaje. 

W tej chwili może się wydawać, że 50 czy 100 lat to bardzo odległa perspektywa. 

- My jednak mamy wpływ na Bałtyk - dodaje Olga Sarna. - 90 procent Polski leży w zlewni Bałtyku, to oznacza, że niemal wszyscy mieszkańcy naszego kraju mają wpływ na to morze. Z mieszkańców 14 krajów leżących w zlewni Bałtyku aż 45 procent to Polacy. Zależy nam na tym, aby budować świadomość, jaki mamy wpływ na to morze - dodaje.  


Posłuchaj

42:28
Bałtyk - morze plastiku (Górska o klimacie / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Górska o Klimacie
Prowadzi: Paulina Górska
Goście: Olga Sarna (Fundacja Mare) i Tomasz Kijewski (biolog)
Data emisji: 8.07.2024
Godzina emisji: 12.09

dm/wmkor

Polecane