Katowicki Spodek tajemnic - pierwszy odcinek cyklu "Dobrze Zaprojektowane"
2024-07-03, 14:07 | aktualizacja 2024-07-11, 12:07
Przez całe wakacje w audycji "Dobrego Dnia" będą się pojawiały nowe cykle tematyczne. Jednym z nich jest cykl "Dobrze Zaprojektowane", przybliżający nam znane konstrukcje architektoniczne.
- Hala widowiskowo-sportowa w Katowicach, zwana ze względu na swój kształt Spodkiem, została oficjalnie oddana do użytku 8 maja 1971 roku. Jednak już w 1969 roku oddano do użytku - wchodzącą w skład kompleksu - halę lodową.
- Na inwestycję zaplanowano 200 mln zł, a ostateczny koszt budowy wyniósł ok. cztery razy więcej.
- Po modernizacji na trybunach Spodka może usiąść ponad 11 tys. widzów.
W wakacyjnym cyklu "Dobrze Zaprojektowane" Anna Dudzińska zaprasza do zadzierania głowy w górę, oglądania miasta z perspektywy pieszego oraz odkrywania tego, co znajduje się w miejskich przestrzeniach i parkach. Na pierwszy ogień zajęła się kultową katowicką budowlą, czyli Spodkiem. To miejsce, w którym odbyło się bardzo dużo koncertów, wydarzeń sportowych czy konferencji.
Spodek tajemnic
- Każdy obiekt kryje w sobie pewną tajemniczość, zwłaszcza kiedy jest ikoną miasta - mówi Anna Syska, historyczka architektury. - Nie może wszystkiego pokazać, tak jak modelka na twarzy, tylko ukrywa swoje wnętrze, które jest dostępne dla nielicznych - dodaje.
Czytaj także
- Sezon urlopowy czas rozpocząć. Gdzie wybrać się na wakacje?
- Fusy po kawie i ich możliwości. Co można z nich stworzyć?
- Sekrety Puszczy Kampinoskiej w nowej książce Adama Robińskiego
Pod sam szczyt dachu Spodka prowadzą bardzo wąskie schody, mające ponad 80 stopni. Okazję, aby z tego miejsca oglądać kosmiczny, katowicki obiekt, miało niewiele osób, właściwie tylko pracownicy obiektu. A dach "Spodka" to prawdziwy architektoniczny majstersztyk. Duża w tym zasługa zapomnianego Wacława Zalewskiego, którego nazwisko wykreślono z dokumentacji budowy obiektu, gdyż... wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.
źródło: Radio Katowice / YouTube
- Wacław Zalewski to najbardziej liczący się inżynier tej epoki - mówi prof. Irma Kozina, historyczka sztuki. - On był głównym konstruktorem nie tylko tego architektonicznego dzieła, ale także m.in. projektu warszawskiego "Supersamu" - dodaje.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Dobrego Dnia!
Prowadzi: Maciej Jankowski
Cykl: "Dobrze Zaprojektowane"
Autorka cyklu: Anna Dudzińska
Data emisji: 3.07.2024
Godzina emisji: 11.30
dm/kormp