Sezon urlopowy czas rozpocząć. Gdzie wybrać się na wakacje?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sezon urlopowy czas rozpocząć. Gdzie wybrać się na wakacje?
Jeśli trafilibyście do Rzymu, to co najbardziej chcielibyście tam zwiedzić?Foto: Shutterstock

Polska, Europa, a może jakaś bardziej egzotyczna podróż. Już czas skrystalizować swoje urlopowe plany. Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili, postaramy się pomóc w wyborze, podczas w audycji "Dobrego Dnia!".  

  • Polska Izba Turystyki szacuje, że ok. 5 milionów Polaków wyjedzie w okresie wakacyjnym za granicę.
  • Polacy najchętniej wyjeżdżają w lecie do Turcji, Grecji, Hiszpanii i Chorwacji. 
  • W tym roku zagraniczne wyjazdy będą droższe o ok. 5 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. 

 

Są różne sposoby spędzania urlopu. Jedni preferują słodkie lenistwo na plaży, a inni wolą podróże i zwiedzanie. I właśnie tym drugim sposobem wypoczywania zajmowaliśmy się w poniedziałkowej audycji "Dobrego Dnia!". 

Co zwiedzić w Europie?

Stary Kontynent przez turystów z całego świata traktowany jest jako jedno ze źródeł kultury. Odwiedzając miejsca atrakcyjne turystycznie lub kulturowo, musimy się nastawić, że turystów będzie tam naprawdę wielu. 

- Nie tylko Europejczycy, ale też turyści z Ameryki Północnej czy Azji kochają Europę - mówi dr Adam Karpiński, ekspert do spraw turystyki. - Stąd duży napływ turystów, jeśli chodzi na przykład o atrakcje Francji, m.in. Paryża. Dużą popularnością cieszą się także Włochy z Wenecją czy Rzymem. Wielu turystów odwiedza też Grecję, szczególnie Ateny. Niektóre miasta wprowadzają już limity ograniczające liczbę turystów - dodaje.   

Czytaj także

- Najtłoczniej zawsze było wieczorami w nadmorskich miejscowościach, np. w Chorwacji czy we Włoszech, tam nie można się było nawet przebić przez tłum - mówi Karina Mucha, psycholożka i podróżniczka. - Bardzo dużo ludzi jest także zawsze na rynku w Krakowie. Przejść przez rynek jest niezwykle trudno - dodaje.  


Posłuchaj

3:24
Co zwiedzać w Europie? (Dobrego Dnia! / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

- Są tak zwane "musiki", które koniecznie trzeba zobaczyć w danym miejscu - mówi Jarosław Kałucki z travel.pl. - Jeśli Paryż, to oczywiście Luwr i Wersal. Jeśli Rzym, to Watykan, Koloseum i fontanna di Trevi. Praga to oczywiście most św. Karola i Hradczany - dodaje. 

 Nieoczywiste miejsca, które warto odwiedzić  

Jeśli nie chcemy zwiedzać miejsc z "turystycznej listy przebojów" biur podróży, zawsze możemy dokonać mniej oczywistego wyboru niż Paryż, Rzym czy Praga. Czasami warto wybrać się nieco dalej, na przykład do... Stanów Zjednoczonych. 

- Fajnych miejsc do zwiedzania jest wszędzie pełno, jednak te dalsze wyjazdy zagraniczne pozwalają głowie trochę odetchnąć - mówi Łukasz Misza, podróżnik i bloger. - Kiedyś popełniliśmy artykuł o 15 najbardziej zaskakujących parkach narodowych w Stanach Zjednoczonych. Wśród nich znalazł się Park Narodowy Acadia. Nie jest to może miejsce, które aż tak bardzo zasłynęło na świecie, ale warto podkreślić, że od tego miejsca rozpoczęła się kolonizacja Ameryki. Warto szukać miejsc nietypowych, zanim zaplanujemy wakacyjną podróż. Pamiętajmy, że super miejsca są także... w Polsce - dodaje.   


Posłuchaj

8:10
Łukasz Misza o podróżowaniu (Dobrego Dnia! / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego Dnia!
Prowadzi: Maciej Jankowski 
Materiał: Jacek Frentzel
Gość:
Łukasz Misza (podróżnik) 
Data emisji: 24.06.2024
Godzina emisji: 10.20, 10.41

dm/wmkor

Polecane