Pasek na świadectwie: czy musi być tylko czerwony? Kolorowy pomysł nauczycieli

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pasek na świadectwie: czy musi być tylko czerwony? Kolorowy pomysł nauczycieli
Kolorowe paski na świadectwach sprawią, że każdy uczeń poczuje się doceniony i wyjątkowyFoto: Shutterstock/wavebreakmedia

Przez lata czerwony pasek na świadectwie był wyznacznikiem doskonałych wyników w nauce: dziecko było dumne, a rodzice mogli się pochwalić wyjątkowo uzdolnioną pociechą. Teraz pojawił się pomysł, aby wprowadzić dodatkowo różne kolory pasków, dzięki temu wszyscy uczniowie mogli by czuć się wyróżnieni: np. za poczucie humoru, osiągnięcia sportowe, bycie koleżeńskim czy proekologicznym.

  • Czerwony (a tak naprawdę biało-czerwony) pasek na świadectwie otrzymuje się za wysoką średnią ocen końcowych.
  • Każdy kolor paska jest przypisany do określonej dziedziny nie ujętej w standardowym systemie ocen: np. poczucie humoru, działalność ekologiczna, osiągnięcia sportowe.

Docenić i lepiej ocenić

– Bycie ważnym, zauważonym, potrzebnym: temu ma służyć ta akcja. Każdy kolor jest zdefiniowany i przypisany do określonej dziedziny. Dzięki temu każdy może w dniu zakończenia roku wyjść po czerwonym dywanie i na wielkiej gali odebrać swoje świadectwo – tłumaczy Jakub Tylman, pomysłodawca akcji. – Mamy już ponad 50 tys. uczniów i uczennic, które odbiorą właśnie takie kolorowe świadectwo – deklaruje.

Pomysł, aby wprowadzić różnokolorowe paski na świadectwie spodobał się także uczniom – To bardzo dobry pomysł: pomoże w lepszym ocenianiu i docenianiu uczniów – mówią Trójkowej reporterce.

Za i przeciw

– Inicjatywa, w której dziecko zostaje pochwałę również za to, co osiągnęło w innych dziedzinach szkolnych, jest niezwykle istotna i mogłoby mocno motywować uczniów i uczennice do dalszego rozwoju. I pokazywać, że życie nie składa się wyłącznie z ocen będących miarą, czy dobrze wypadłeś na egzaminie, że ważne są również inne kompetencje – wspiera inicjatywę psycholożka Aleksandra Plewka.

Przeczytaj także


Są jednak także przeciwnicy kolorowych świadectw. – Szkoła powinna wydawać świadectwa, na których zapisane są postępy ucznia z poszczególnych przedmiotów. Nie służy to represji, ale jest informacją w jakich obszarach szkoła uważa, że uczeń ma zdolności i je rozwija. Można ten przekaz wzmocnić np. za pomocą kolorowego paska – wyjaśnia Tomasz Ziewiec, dyrektor jednej z warszawskich podstawówek. – Wszystko  inne uważam za zbędne, wprowadzające więcej bałaganu w systemie, niż pożytku – stwierdza.

Posłuchaj

3:06
Nie tylko czerwone paski, ale również w innych kolorach. Nowa inicjatywa szkolna (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału reporterskiego: Aleksandra Krawczyk
Data emisji: 18.06.2024
Godzina emisji: 6.50

pr

Polecane