"Górska o Klimacie". Jeżeli chodzi o las, to nigdy nie ma prostych odpowiedzi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Górska o Klimacie". Jeżeli chodzi o las, to nigdy nie ma prostych odpowiedzi
Piotr Horzela gościem pierwszego wydania nowej audycji Pauliny GórskiejFoto: Polskie Radio / Jan Maliszewski

Las i jego zdrowotny, kojący wpływ na człowieka. Co daje nam pobyt w lesie? Czy potrafimy tam przebywać, szanując zarówno faunę, jak i florę? O tym wszystkim opowiadał dziennikarz, przyrodnik i podróżnik Piotr Horzela w pierwszym wydaniu nowej audycji Pauliny Górskiej. 

  • Paulina Górska przygotowuje dla Trójki cykl audycji, które mają wspólny mianownik: odpowiedź na pytanie, co możemy zrobić, aby nasze życie i decyzje, które podejmujemy każdego dnia, uwzględniały dobro nas wszystkich i nie szkodziły planecie.
  • Według badań ponad połowa Polaków bywa w lesie przynajmniej raz miesiącu, natomiast ponad 30 procent chodzi do lasu co najmniej raz w tygodniu. Ale czy bywając w lesie tak często, umiemy się w nim zachować?

Pierwszym gościem Pauliny Górskiej był dziennikarz, przyrodnik i podróżnik Piotr Horzela. Wychował się w osadzie leśnej w środku dużego kompleksu leśnego, co z pewnością wpłynęło na jego życie. Skończył wydział leśny, ale leśnikiem nie został, tylko podróżował: przez cztery lata mieszkał poza Europą, m.in. w stacji polarnej i w Sudanie Południowym. Teraz opowiada – na żywo, na platformach i w mediach społecznościowych – o podróżach i o lesie.

Zniknąć w lesie

– Kiedy wchodzę do lasu, to działa tak, jak czytamy super książkę albo oglądamy serial, od którego nie możemy się oderwać i oglądamy odcinek za odcinkiem. I ja mam takie odczucie, kiedy wchodzę do lasu – mówi o swojej fascynacji lasem. – Niezależnie od tego, który to jest las, ja tam znikam: zapominam o czasie, bo te wszystkie bodźce, które są dookoła, które – jeżeli nie wiemy, na co zwrócić uwagę, są często niezauważalne – do mnie krzyczą, wołają i ja się w tym lesie kompletnie gubię – opowiada.

– Las dla mnie to jest mnóstwo informacji, bodźców znanych, nieznanych, zaskoczenia… Znikam w tym lesie – tłumaczy.

Las to nie jest prosta sprawa

A las, wbrew pozorom, nie jest prosty: to niezwykle skomplikowana i wyrafinowana maszyneria pełna zaskakujących połączeń i zależności, z których wiele wciąż nie jest rozpoznane. A te, które znamy, też wciąż potrafią odsłaniać kolejne tajemnice.

– Nie ma człowieka, który by "umiał las", który byłby w stanie się go nauczyć. Mamy mnóstwo dziedzin, więc entomolog pewnie mało wie o grzybach. Dendrolog owszem, coś tam o grzybach wie, ale tych, które jedzą drzewa, ale o pozostałych już pewnie trochę mniej. Tych dziedzin wszystkich plus ekologii, jako badań interakcji pomiędzy tymi wszystkimi dziedzinami i otoczeniem, jest tyle, że nie ma osoby, która by się znała na tym wszystkim – wskazuje rozmówca Pauliny Górskiej. – Najfajniejsze jest to, że bardzo często jedno wynika z drugiego: zmiana klimatu wpływa na życie drzew, życie i kondycja drzew wpływa na życie owadów, owady wpływają na to, w jaki sposób te drzewa obumierają i rozkładają, grzyby są kolejnym etapem… To wszystko jest jeden wielki cykl, jest super fascynujące, naprawdę można utonąć – zapewnia z uśmiechem.

– Jeżeli chodzi o las, to często nie ma prostych odpowiedzi: wszystkie często są złożone i jedno działanie zawsze pociąga za sobą 10 następnych… – dodaje.


Paulina Górska w Trójce

Choć świadomość problemów ekologicznych jest coraz większa, to nadal (lub tym bardziej) potrzebujemy rzeczowej edukacji. Kiedyś wydawało się, że nasze zaangażowanie to przede wszystkim staranne segregowanie śmieci i rezygnowanie z używania plastiku. Jednak dzisiaj już wiadomo, że świadomość ekologiczna musi uwzględniać takie zagadnienia, jak bioróżnorodność, źródła energii, żywność czy rozwiązania dotyczące prowadzenia firm w sposób, który uwzględnia ochronę środowiska.

O tym wszystkim Paulina umie opowiadać przekonująco i motywująco. Zwłaszcza ten drugi element jest bardzo ważny. Jeżeli jako ludzie mamy działać z poczuciem sprawczości, musimy realnie ocenić nasze możliwości. A jest ich nadal dużo.

Przeczytaj także


Kim jest Paulina Górska?

Według Influencer Marketing Hub Paulina Górska prowadzi jedno z dziesięciu najlepszych polskich kont edukacyjnych na Instagramie. Ekoaktywistka i jedna z najbardziej wpływowych ekoinfluencerek w Polsce. Autorka własnego bloga, prowadząca podcast "Lepszy klimat". Od kilkunastu lat zawodowo związana z mediami elektronicznymi.

Prowadziła wykłady dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz na studiach podyplomowych CSR w Akademii L. Koźmińskiego. Doradza i prowadzi prezentacje edukacyjne o ekologicznej transformacji życia oraz w obszarze świadomości problemów ekologicznych na świecie. Ekspertka w programie Climate Leadership prowadzonym przez Centrum UNEP/GRID. Jurorka prestiżowych konkursów i festiwali, m.in. Liderki Zrównoważonego Rozwoju Forbes Women, plebiscytu radiowej Czwórki "Nieprzeciętni", Łódź Design Festival, Glamour Eco Awards, Startupy Pozytywnego Wpływu, prowadzonego przez Kozminski Business Hub, czy nagrody "Ludzie, którzy zmieniają biznes", przyznawanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Propaguje i promuje świadomą, odpowiedzialną konsumpcję, ograniczanie śmieci i życie #lesswaste.


Posłuchaj

41:50
Las - fascynujący, zachwycający, zaskakujący. I bardzo potrzebny (Górska o klimacie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Górska o Klimacie
Prowadzi: 
Paulina Górska
Data emisji:
17.06.2024
Godzina emisji:
12.09

pr/wmkor

Polecane