Niebezpieczne chemikalia w naszym domu. Jak się przed nimi chronić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niebezpieczne chemikalia w naszym domu. Jak się przed nimi chronić?
Szkodliwe substancje chemiczne w naszych domach. Jak rozpoznać zagrożenie?Foto: shutterstock/Brian A Jackson

Niebezpieczne dla zdrowia chemikalia na ogół kojarzą nam się z przemysłem ciężkim i zanieczyszczonymi strefami industrialnymi. Jednak także w naszych domach napotykamy wiele szkodliwych substancji chemicznych. Jak sobie poradzić z tym problemem i zmniejszyć zagrożenia związane z ich występowaniem. O tym rozmawialiśmy w audycji "Program Środka". 

Nawet w najbezpieczniejszym miejscu, jakim dla każdego jest jego jest dom, możemy mieć do czynienia z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Mogą one występować w takich produktach, jak środki czystości, kosmetyki, meble, wykładziny czy naczynia kuchenne.

Groźnych substancji chemicznych nie brakuje w naszych domach  

Te substancje chemiczne mogą się dostać do naszego organizmu przez skórę, drogi oddechowe lub z pożywieniem. Skutki ich działania mogą wywołać poważne problemy zdrowotne. Jednoczesne narażenie na kilka niebezpiecznych substancji może powodować niekorzystne skutki, tworząc "efekt koktajlu". Nawet gdy stężenia poszczególnych związków są w granicach normy.

- Przy produkcji wielu rzeczy, jakie mamy w domu, wykorzystywane są szkodliwe substancje chemiczne, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie - mówi Joanna Sawicka-Gajin z Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie. - Wśród tych substancji są także endokrynnie czynne, czyli takie, które przedostając się do naszego organizmu są mylone z hormonami. W związku z tym, może dochodzić do rożnych problemów, jak zaburzenia snu czy metabolizmu. Substancje te wpływają także na zwiększone zagrożenie wystąpienia nowotworów czy chorób tarczycy - dodaje.  

Czytaj także


Jak się chronić się przed szkodliwymi chemikaliami w domu?

Aby skutecznie walczyć z "wrogiem", najpierw trzeba go zidentyfikować i poznać. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie przygotowała "broń" do walki z niebezpiecznymi chemikaliami w naszych domach. Jest to bezpłatne narzędzie online CheckED, które pomaga sprawdzić, czy nasz dom jest toksyczny.

Narzędzie to zostało opracowane przez zespół naukowców: biotechnologów, chemików i dietetyków klinicznych. Wykorzystuje ono  algorytmy oparte na opublikowanych badaniach naukowych. Przy jego użyciu można ocenić narażenie na kontakt z substancjami zaburzającymi funkcjonowanie układu hormonalnego. Odpowiadając na pytania dotyczące nawyków konsumpcyjnych, stylu życia i materiałów, z jakich wykonane są przedmioty w naszym domu, możemy dowiedzieć się w jakim stopniu jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych chemikaliów oraz znaleźć sposób, by zmniejszyć to zagrożenie.

- Jak uzupełnimy dane w tym narzędziu, pojawi nam się numer. Za jakiś czas, po wprowadzeniu zasugerowanych zmian, możemy jeszcze raz uruchomić to narzędzie, wprowadzając już ten pozyskany wcześniej numer. To nam pokarze, czy zmiany wprowadzone przez nas odniosły pożądany skutek - kontynuuje Joanna Sawicka-Gajin. Zmiana naszych codziennych zachowań, jak choćby częstsze odkurzanie, czy kupowanie jedzenia w opakowaniach nie wykonanych z plastiku czy styropianu, może zmniejszyć nasze narażenie na szkodliwe substancje. Często są to tanie i proste rozwiązania, ale musimy o nich wiedzieć - dodaje.    


Posłuchaj

13:58
Szkodliwe chemikalia w naszym domu (Program Środka / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Joanna Sawicka-Gajin (Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie)
Data emisji: 5.06.2024
Godziny emisji: 12.17, 12.30

dm

Polecane